Olympijskou formu dolaďuje v ostravském bazénu, ale v Pekingu bude plavec Erik Rajohnson reprezentovat exotický Madagaskar.

Zásluhou svých rodičů, kteří se poznali během studií v ukrajinském Charkově a ostravský prsař se tam před třiadvaceti lety i narodil, má dvojí občanství – po mamince české, po otci madagaskarské.

„O prázdninách jsem létal na Madagaskar, a abych se udržel ve formě, trénoval jsem s místními plavci, takže mě znali. Když jsem pak v osmnácti letech přecházel z české juniorské reprezentace do seniorské, kde je daleko větší konkurence, ozvali se mi z Madagaskaru a nabídli zajímavé podmínky s možností startovat na olympiádě v Aténách,“ prozradil člen Klubu plaveckých sportů Ostrava.

Na minulou olympiádu v Řecku ale nakonec neodletěl. „Podmínkou je plavat za zemi tři roky, a to jsem tehdy nesplňoval,“ vysvětlil Rajohnson. Barvy exotického ostrova u břehů Afriky v posledních pěti letech už hájil v řadě závodů včetně MS. „Každé čtyři roky se koná Olympiáda Indického oceánu, na které jsem už startoval dvakrát. To byla i kvalifikace pro Peking,“ řekl plavec. V Pekingu bude startovat v závodě na 100 metrů prsa. „Splnit kritéria pro nominaci je na Madagaskaru o něco jednodušší než u nás, přesto mi to dalo zabrat.“

Návštěvy Madagaskaru, kde v současné době žije jeho tatínek, nepočítá. „Byl jsem tam nejméně patnáctkrát, v poslední době tam létám hlavně na závody,“ konstatoval Rajohnson s tím, že let z Paříže trvá deset hodin. Na Madagaskaru se mluví dvěma jazky. „Malgašsky umím asi tři slova, francouzštinu studuji,“ prozradil student 3. ročníku Ostravské univerzity, obor francouzština ve sféře podnikání. „Letos bych měl končit, ale kvůli olympiádě jsem si to trochu protáhl,“ usmívá se Rajohnson.

V Ostravě, kde žije se svou maminkou – manažerkou obchodu, se připravoval i na závod v Pekingu. Vynechal kvůli němu i červencové mistrovství ČR v Praze. „Ve stejné době bylo naplánováno reprezentační soustředění, ale to nakonec neproběhlo, takže celou dobu trénuji sám. Na konci sezony byla forma docela dobrá, ale uvidíme, jak se projeví výpadek,“ přemítá plavec, který v domácích soutěžích hájí barvy KPS Ostrava.

Do Pekingu, kam odlétá v pondělí, se moc těší. „Hlavně na slavnostní zahájení a samotný závod. Plavat v olympijském bazénu bude nový, ale i neopakovatelný zážitek, čtyři roky do další olympiády jsou dlouhá doba,“ tvrdí 23letý reprezentant Madagaskaru.

A jeho plavecké ambice? „V Pekingu bude neskutečně silná konkurence, ale rád bych skončil v první polovině startovního pole – čím výš, tím lépe a s novým rekordem Madagaskaru. Na stovce prsa ho ještě nemám,“ prozradil Rajohnson, jehož nejlepší čas 1:07 min. na této trati je o necelé dvě sekundy horší než rekord jeho druhé vlasti.