Boj o Vancouver hořel v české kotlině až do pozdní noci. A ještě doutná…

Na dnešní desátou dopolední posunul Český olympijský výbor uzávěrku svazových nominací. Ve čtvrtek by je mělo schválit plénum ČOV.

Ještě do konce týdne si to rozdají na světovém poháru v Anterselvě ostřílení biatlonoví veteráni Dostál a Holubec. Pokračuje tlačenice o místa v podpůrných týmech. Obecně platí 1 sportovec = 1 doprovod.

Nejpočetnější tým staví hokejisté: 23 hráčů už se těší skoro tři týdny. S nimi 11 lidí včetně „zlatých rukou“ Pavla Koláře, který pomůže i dalším VIP reprezentantům.

Lyžaři ještě včera večer seděli nalepeni na internetu a čekali na kvóty mezinárodní lyžařské federace FIS. „Přáli bychom si 36 sportovců,“ říkal sekretář svazu Petr Graclík.

Před týdnem měli běžci jen devět míst a to chtěli poslat i slabou ženskou štafetu. Navíc jim zabodoval laufař Novák tak, že může aspoň snít. „Jsme tady všichni pod tlakem,“ hlásil v čase uzávěrky vydání běžecký šéf Čestmír Skrbek.

Podobně akrobati a snowboardisté, kteří také patří pod svaz lyžařů. Oba mají stále jedno místo v naději. Jistotu startu dostala Šárka Sudová, sestra zraněné Nikoly. A veterán Černík, jenže on trpkou…

„Pídíme se po místech pro doprovod přes FIS i servisní týmy,“ slibuje sekretář Graclík. Běžci odlétají do Kanady už zítra, proto ještě ne s kompletní podporou. Některé akreditace se dají jednou měnit i v průběhu her.

Skokani mají pět míst. Ale šéf úseku a bývalý skokan Leoš Škoda se hodlá vzdát své bafuňářské akreditace ve prospěch šestého skokana. „Víte, jak je na tom Koudelka (loňský lídr, letos tápe, pozn. red.). Jedním skokem se může chytit, byla by ho škoda,“ říká. Tím by náhradnickou pozici získal „letec“ Sedlák.

Do každého ze tří závodů půjdou vždy čtyři muži. Trenér Jiroutek bude mít ze šestice lepší výběr. „Drží při sobě a ti, co neskáčou, pomůžou s věcmi okolo. Servis zajistí lidé od lyžařských firem, není potřeba aby letěl nezkušený asistent od béčka,“ tvrdí Škoda.

Jen sjezdaři měli jasno: 7 závodníků, 12 doprovodů a „ve vzduchu“ doktor Beznoska.

Na poslední chvíli se zadařilo bobistům – navrhují čtyři posádky: dvě dvojky a dvě čtyřky, s náhradníkem devět lidí. Naopak krasobruslaři nevyužijí místo pro šťastnou náhradnici Nelu Simaovou, na domácím šampionátu až třetí.

„Nejdřív ať si zavelí svazy, až pak my,“ dodává Dvořák.

olympionici 2010

Biatlon 10
Boby 9
Curling 0
Krasobruslení 4
Hokej 23
Rychlobruslení 3
Saně 5
Lyže alpské 7
Lyže běhy 11?
Lyže freestyle 5 (+1?)
Lyže severská kombinace 4 (+1?)
Lyže skoky 6?
Skeleton 0
Snowboard 4 (+1?)
_________________
CELKEM 91 (+3?)