Jen co se rozběhla americká olympijská kvalifikace v plavání, viděli fanoušci tohoto sportu dva světové rekordy.

Oba dva skvělé časy padly v polohových závodech na 400 metrů. V mužské soutěži se o vylepšení rekordu nepostaral nikdo jiný než šestinásobný olympijský šampion Michael Phelps, který časem 4:05,25 vylepšil své loňské maximum o téměř vteřinu.

Ve svých teprve třiadvaceti letech si tak americký fenomén zajistil další účast na olympijských hrách. Do Pekingu ho doprovodí ještě Ryan Lochte, který rovněž překonal Phelpsův loňský rekord.

„V bazénu jsem nechal úplně všechno. Nebýt vedle mě můj kamarád Lochte, nikdy bych se k takovému výkonu nevybičoval,“ radoval se Phelps. „Miluji, když spolu závodíme,“ upřesnil.

A o několik desítek minut později se z velkého triumfu radovala i jeho krajanka devatenáctiletá Katie Hoffová, která zvládla stejnou trať v čase 4:31,12 a vymazala tak tři měsíce starý světový rekord Australanky Stephanie Riceové.

„Je to pro mě něco speciálního. Mrzelo mě, když mi Stephanie vzala rekord. Teď ho mám zpátky,“ citovala Hortovou agentura Reuters. „Těším se na náš vzájemný souboj na olympiádě,“ dodala ke své největší soupeřce.

(kra)