Od zvláštního zpravodaje Deníku

Dovedla Kanadu k třetímu olympijskému titulu v řadě. Nejlepší hráčka všech dob 31letá Hailey Wickensheiserová, co žije v Calgary s českým přítelem Tomášem Pacinou, se tu jen poprvé nevešla do all-stars.

„Jsem šťastná za celý tým, co jsem tu dokázali, jakým způsobem jsme vyhráli,“ vykládala.

Můžete srovnat všechny triumfy?

Teď to bylo něco úplně jiného. Hráli jsme doma, před obrovským očekáváním. Pro lidi po celé zemi, pro děti, co se na nás dívají. Každá z nás měla svůj osobní důvod, pro koho hrála. Hráli jsme pod tlakem, ale drželi jsme při sobě a dokázali se s ním vyrovnat. Navíc přichází nová generace hráček. Máme hodně talentů, ale vyhrávat není snadné.

A kdy přibydou další silné týmy, které by se mohly postavit Kanadě a Americe?

To je spíš otázka pro světovou federaci, která vidí, že ženy mohou hrát hokej na té nejvyšší úrovni. My se tak připravujeme, hrajeme, trénujeme. Zbytek světa musí přitlačit a pokusit se nás dohnat. Vím, že to nebude jednoduché.

Vy už jste dosáhla všeho. Magazín Hockey News vás zařadil mezi sto nejvlivnějších osobností hokejové historie. Vybral si vás Phil Esposito do týmu ECHL v Cincinnati, zahrála jste si i třetí mužskou ligu ve Finsku a Švédsku. Byla dokonce i členkou olympijského týmu Kanady v softbale 2000. Kam chcete pokračovat dál?

Ještě nevím, zda stihnu dalšího olympiádu. Mám tříletého syna (Noaha). Chci zůstat ještě rok v týmu, ale uvidíme, co bude.

Mohla byste jezdit po světě jako ambasador ženského hokeje?

Mám plno myšlenek a plánů, jak by se dal rozvíjet ženský hokej, jak otevřít další příležitosti. Je to o víře.

Trápí vás občas pohrdavá vyjádření o ženách v hokeji?

Netrápí. Ženský hokej si získává stále víc a víc pozornosti. A my bojujeme o jeho další rozvoj, abychom ho dostali na vyšší úroveň. Kanada a USA ukazují cestu, že to jde.