„Takže.“ Po tomto slově oznámil trenér Vladimír Růžička třiadvacet českých hokejových vyslanců pro olympijské hry 2010. Za 46 sekund všechny vyjmenoval. Matematicky dvě sekundy na jednoho. Měsíce čekání v mžiku zmizely.

„Moc dobře se mi na dnešek nespalo, prohráli jsme,“ připomněl ještě úterní porážku se Slavií.

Kdy jste měl rozhodnuto o konečné olympijské nominaci?

To není až tak důležitý, ale v posledních dnech to bylo hodně horké. Včera (úterý pozn. aut.) jsme měli poslední schůzku. Více to nemá cenu rozebírat.

Proč nejede Milan Hejduk?

O něm jsem hodně uvažoval, ale má problémy s kolenem. Sám měl obavu jak by to vypadalo. Říkal, že hraje na jedné noze, potom třeba dva tři dny netrénuje.

Jako třetí gólman dostal důvěru Jakub Štěpánek. Rozhodovalo se mezi ním a Markem Schwarzem?

Bylo to mezi nimi. Rozhodlo to, že Jakub Štěpánek odchytal mistrovství světa, a to velice dobře. Marek Schwarz je ale náš další velký talent.

Mezi obránci chybí například zkušení Špaček, Hamrlík, proč?

Určitě tam máme zkušené hráče, chtěl jsem mít v mužstvu i hráče…Roman Polák – o tomto jméně jsem vůbec nepřemýšlel, je to mladý a vynikající hráč, odehrál výborně mistrovství světa. Tohle jméno bylo pro mě úplně jasné.

A Miroslav Blaťák?

To je jeden z nejlepších obránců v Evropě. Na Euro Hockey Tour v Rusku jsem neviděl lepšího.

Kdo bude kapitánem?

To musíte vědět dneska? Asi nejde o žádnou tajnost. Chci, aby byl kapitánem Patrik Eliáš, zástupci Tomáš Kaberle a Jaromír Jágr.

Jak probíhala a probíhá komunikace s hráči z NHL?

Nechávám je v klidu, mají své starosti v klubech. Myslím, že reprezentovat na olympiádě, nemusím nikoho žádat. Pro nás pro všechny je to obrovská čest.

Můžete říct, které jméno bylo jako poslední vybrané?

Nejvíce šlo o obránce, ale není důležité říkat, kdo byl jasný. Vybrali jsme jich osm a já je všechny potřebuji.

Jmenoval jste třiadvacet hráčů, co když někdo nebude mít před turnajem formu?

Nedovedu si představit, že někdo z kluků ztratí formu a já mu řeknu, že nejede. To je vyloučené. Chci, aby jelo toto mužstvo. Pokud bude někdo zraněný, tak to budeme řešit dál.

Máte seznam náhradníků?

Nemá cenu říkat jak to bude. Když se zraní Patrik Eliáš nebo Jaromír Jágr. Kde vezmete podobný…

Vašimi asistenty jsou Josef Jandač a Ondřej Weissmann. Byly vaše debaty bouřlivé?

Jejich názory mě zajímají hodně, každý den jsem jim telefonoval. Je dobře, že každý má jiný názor, kolikrát jsme se neshodli. Ale já nesu zodpovědnost a oba to respektují, to je důležité, ale dám na jejich připomínky.

Můžete říct jednotlivé složení pětek?

Nějakou představu máme, ale teď to není až tak důležité. Některé vazby mezi hráči ale jsou. Myslím si, že se to bude během turnaje i trochu měnit. Hlavní je, aby byli všichni zdraví.

S jakým cílem pojedete do Vancouveru?

Pro náš hokejový národ je úspěch medaile, nemá cenu si nic jiného nalhávat. Jedeme udělat kus práce, aby byli lidi spokojení.