Před čtyřmi lety jen letmé vzplanutí fajnšmekrů, postupně zvyšující se záliba ve variantách možných i nemožných.

Poté měsíce, týdny a dny navyšujícího se adrenalinu.

Dnes? Hodiny, minuty.

Vítejte u přímého přenosu. První díl hokejové tajenky pod pěti kruhy bude odkryt.

Nominace na kanadský Vancouver 2010.

V hlavní roli trenér české reprezentace Vladimír Růžička a jeho třiadvacet šťastných, kteří vyrazí v únoru na olympijskou zteč.

„Každý hráč z širší nominace byl diskutovaný, jména procházíme už dva roky, vše jsme probírali do puntíku,“ řekl v úterý Deníku asistent Josef Jandač pár minut poté, co skončilo finální sezení s hlavním koučem Vladimírem Růžičkou a druhým asistentem Ondřejem Weissmannem.

Stalo se tak čtyřiadvacet hodin před oficiálním otevřením jmenování světu. A Jandačův včerejší verdikt? „Nominace je vyřešena.“

To je ale vše. Jména žádná.

Ne, ne, ne.

„Vše se dozvíte 30. prosince,“ zopakoval za posledních pár týdnů Růžička několikrát. „Nebo snad budete někde na horách,“ zeptal se také.
Doba čekání vypršela, lhůta byla pohřbena, je čas vyjít s úmysly na světlo.

Hokejový národ se dočká. Bude spokojen, rozladěn, překvapen, kývne souhlasně hlavou? „Novináři, odborníci budou hodnotit. S tím počítáme, tak se děje vždy a všude, ale moc velkých překvapení nebude,“ jemně naznačil Jandač.

Ale v utajovaném scénáři, který byl psán především v pražském Edenu, najdete postavy nezahalené tajemstvím – Tomáš Vokoun, Tomáš Kaberle, Jaromír Jágr, Patrik Eliáš, Tomáš Plekanec, Petr Čajánek… třeba tito, jistoty s letenkou v kapse. Pokud nebude proti zdraví, poletí.

Pak je tu ale seznam s otazníky – Marek Schwarz, Aleš Kotalík, Michael Frolík, Tomáš Rolinek. Dostanou důvěru, zabalí si kufry do Kanady?

„Dneska jsme spíše řešili, jestli osm obránců a dvanáct útočníků, nebo poměr 7 ku 13. Debatovali jsme vlastně o dvou jménech. Žádná bouřlivá jednání,“ prozradil Jandač, podle kterého zdravotní obtíže Václava Prospala a Romana Červenky nebyly a nejsou důvodem k panice. „S Prospalem jsem mluvil, za deset dní by měl hrát. A Červenka? Do olympiády je dost času, když bude někdo zraněný, tak může být nahrazen jiným hráčem.“

První zápas odehraje Česko 17. února. A soupeř bude zvučný – Slovensko. Poté Lotyšsko a Rusko.