„Toho porážím,“ napadne ho určitě nejednou.

Český šerm nemá už potřetí za sebou svého zástupce na letních Hrách. A přitom scházelo tak málo. „Možná jeden šťouch na loňské Evropě nebo lepší body z Grand Prix. Uteklo mi to o fous,“ říká vyrovnaně kordista Jiří Beran.

Málem postoupil přímo z redukovaného žebříčku, ale chybělo mu pár bodů. Pak nezvládl dodatečnou kvalifikaci, která se konala v Praze.

„Cesta na olympiádu tudy vedla, ale asi jsem byl přemotivovaný. Prohra s Norem neměla přijít,“ vzpomínal hořce na dubnové zklamání.

Poslední šancí, aby se jeho jméno objevilo v nominaci, bylo udělení divoké karty. Jenomže tu dostali „borci“ z rozvojových zemí. V kordu šermíř z Kataru. „To je politika a nikdo neví, jak to bylo, ale beru to tak, že jsem měl možnost se kvalifikovat a nepodařilo se mi to,“ pronesl.

Jeho atakování přímého postupu ze světového žebříčku přitom bylo překvapením.

V předchozích sezonách neměl v žebříčku mnoho bodů. Zabral až po loňských úspěších na jižní polokouli. Vyšplhal se až k dvacátém místu, dnes je třiačtyřicátý.

„Jo, kdyby mi před rokem někdo tvrdil, že budu mít šanci postoupit přímo, tak bych se mu smál,“ kývl inženýr. „Takže teď, když shrnu sezonu, tak byla vlastně úspěšná. Nasbíral jsem desetkrát víc bodů než jindy a chyběl malý krůček k olympiádě,“ řekl.

Co dál? Neměl chuť kord zlomit a zahodit? „Ne. Dostal jsem se z toho rychle. Možná mě to bude mrzet, až se budu koukat v televizi, ale dopadlo to takhle. Musím makat, aby se to podařilo na příští olympiádu a nenechal jsem nic náhodě,“ Konstatoval Beran.

Na britských Hrách v Londýně bude za čtyři roky třicetiletým mazákem. „To je asi ideální věk šermířský věk.“

Snad mu to vyjde.

Letos si ještě může užít delších prázdnin. Do září teď má šermířské volno. „Bude aktivním,“ plánoval třeba jet na vodu a hrát plážový volejbal.