V první třetině vzájemného duelu Slováků s Rusy se toho před oběma brankami příliš neudálo, i když se hrál rychlý pohledný hokej. Oby týmy se víc soustředily na dfenzivu. Ale i v té se vyskytla okénka. To největší se otevřelo v ruské obraně, když se po ideální Stümpelově přihrávce ocitl zcela sám před odkrytou brankou Pálffy, ale puk mu v rozhodujícm momentu přeskočil hokejku.

Na začátku druhé třetiny byl vyloučen Kopecký, ale paradoxně mohli vstřelit branku právě oslabení Slováci. V rychlém protiútoku našel Marián Hossa před brankou ideálně najetého Demitru, jenže jeho střela našla jen bystře se přesunujícího Bryzgalova v ruské brance. Hned po návratu Kopeckého ale uhodilo. Po přihrávce přes celou třetinu se ke střele dostal osamocený kapitán ruské reprezentace Morozov a s pomocí Kopeckého teče, který se obětavě vrhnul do střely, trefil horní růžek Halákovy branky, 0:1. Těsně před přestávkou mohli Rusové svůj náskok navýšit, ale proti byl výborný Halák, který se rychle přesunul proti Afinogenově šanci.

Obrovskou příležitost na srovnání stavu měli Slováci na začátku třetí části hry. Hráli více než minutu dlouhou přesilovku pět na tři, ale bohužel pro ně si ani jedna ze střel cestu za Bryzgalova záda nenašla. Stalo se tak až v 50. minutě z nenápadné akce. Nahozený puk dobruslil Demitra, všiml si najetého Mariána Hossy, který se prosadil ke střele a navíc trefil přesně mezi Bryzgalovovy betony, 1:1. Závěr patřil Slovákům. V 58. minutě pálil Gáborík jen do gólmana, půl minuty před koncem v závaru před ruskou brankou střílel dvakrát tvrdě Chára.

V prosloužení už branka nepadla, a tak stejně jako v utkání Kanady se Švýcarskem musely rozhodovat samostatné nájezdy.

Stümpel po nádherném blafáku zasunul bekhendem do branky (1:0), Morozov na druhé straně přestřelil. Demitrovi puk Bryzgalov vypíchl, Ovečkin se trefil mezi nohy a bylo srovnáno, 1:1.

Pak dlouho nikdo nedal. Marián Hossa blafákem, Dacjukovi Halák puk vypíchl.

Ve čtvrté sérii jeli první Rusové, znovu Ovečkin, ale tentokát Haláka nepřekonal, puk mu v rozhodující chvíli přeskočil hokejku. Stümpel mířil na druhé straně mezi betony, ale netrefil. Pátou sérii načal Kovalčuk, který střílel mimo, na Bryzgalova na druhé straně nevyzrál Handzuš. Ovečkin jel v sedmé sérii potřetí, ale bekhendovým blafákem si na Haláka nepřišel. Na druhé straně zkusil Gáborík střelu, trefil jen Bryzgalova do ruky.

Sedmý ruský pokus jel Malkin, ale velmi pomalu, což na Haláka nestačilo. Na druhé straně to vzal Demitra obrovským obloukem ze levé strany, počkal si, až půjde Bryzgalov na zem a pak mu přehodil beton, 2:1. Bylo rozhodnuto.

Slovensko - Rusko 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 50. Marián Hossa (Demitra, Marcel Hossa), rozhodující samostatný nájezd Demitra - 26. Morozov (Markov, Zinovjev). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.), McCreary - Sharrers (oba Kan.), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 17.202.

Slovensko: Halák - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Zedník, Handzuš, Bartečko - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Marián Hossa, Demitra, Marcel Hossa - Radivojevič, Kopecký, Cibák. Trenér: Ján Filc.
Rusko: Bryzgalov - Tjutin, Gončar, Kornějev, Grebeškov, I. Nikulin, A. Markov, Volčenkov, Kalinin - Afinogenov, Malkin, Kovalčuk - Sjomin, Dacjuk, Ovečkin - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Radulov, S. Fjodorov, Kozlov. Trenér: Vjačeslav Bykov.

Tabulka:
1. Rusko 2 1 0 1 0 9:4 4
2. Česko 1 1 0 0 0 3:1 3
3. Slovensko 2 0 1 0 1 3:4 2
4. Lotyšsko 1 0 0 0 1 2:8 0

(psb)