S útočníkem Mariánem Hossou by měli nastoupit slovenští hokejisté v úvodním utkání na olympijských hrách ve Vancouveru proti České republice.

Hvězda Chicaga prošla zdravotními testy po otřesu mozku. Uvedl to server pravda.sk. Očekávané derby bývalých federálních partnerů se hraje ve čtvrtek od 6:00 SEČ.

"Marián je na tom velmi dobře a bude hrát," řekl serveru trenér Ján Filc. Hossa utrpěl lehčí otřes mozku v sobotním utkání NHL s Atlantou, v neděli na ledě Columbusu pak nenastoupil.

"Doktor mi při kontrole řekl, že jsem dopadl ještě lépe než minule. Zkoušeli mi paměť. Jde i pár slov a já je musím zopakovat. Doktor mi dělal test nejen osobně, ale i přes počítač. Potom to vyhodnotil," prohlásil Hossa, který by měl hrát v útoku s bratrem Marcelem a Pavolem Demitrou.

Situace se změnila i u dalších ofenzivních opor Miroslava Šatana z Bostonu a také nejproduktivnějšího slovenského hráče Mariána Gáboríka z New York Rangers. "Stav Mira Šatana se výrazně zlepšil, ale v jeho případě uvidíme ráno. Připouštím, že by mohl už proti Česku nastoupit," řekl Filc.

Přitom lékař týmu Dalimír Jančovič ještě v úterý start Šatana a Gáboríka vylučoval. Šatan má od čtvrtečního duelu na ledě Tampy Bay dvě tržné rány na dlani po zásahu útočníka Steva Downieho.

Loňský vítěz Stanleyova poháru s Pittsburghem a mistr světa z Göteborgu z roku 2002 má speciální ortézu a už absolvoval plnou tréninkovou zátěž.

"Jediné, co na tréninku nezkoušel, byly příklepy. Střelba zápěstím a přihrávky mu problém nedělají," řekl Filc. "Pozitivnější je i zdravotní stav Mariána Gáboríka. V jeho případě nechceme nic uspěchat, ale šance, že zasáhne do úvodního zápasu, jsou padesát na padesát," dodal Filc.

Gáborík utrpěl kuriózně zranění, když jej 9. února nešťastně zasáhl na tréninku Rangers bruslí švédský gólman Henrik Lundqvist a způsobil mu na koleně tržnou ránu.

Autor 69 bodů za 35 branek a 34 asistencí z 58 zápasů v této sezoně NHL od té doby nastoupil jen v pátek v Pittsburghu, ale odehrál pouze čtyři minuty. Léčení trvalo déle, než se původně předpokládalo.

Slováci nastoupí do utkání v modrých dresech, český tým v bílých. Zápas budou řídit jako hlavní sudí Švýcar Brent Reiber s Kanaďanem Bradem Watsonem. Na čárách budou Watsonovi pomáhat krajané Shane Heyer a Sylvain Losier.

Předpokládaná sestava Slovenska: Halák - Višňovský, Štrbák, Chára, Sekera, Jurčina, Meszároš, Baranka - Zedník, Stümpel, Pálffy - Marián Hossa, Demitra, Marcel Hossa - (Šatan), Handzuš, Bartečko - Radivojevič, Kopecký, Cibák.