Vyhrál titul se Slavií v roce 2003 a poprvé jel na mistrovství světa. O dva roky později slavil světové zlato ve Vídni.

Pět let poté má Jan Hejda, hokejový obránce Columbusu, před sebou metu z nevyšších. Byl vybrán do olympijského týmu, který bude bojovat o medaili v únoru v Kanadě.

„Máme šanci na medaili, nebojím se říct, že na zlatou,“ povídá natvrdo jedenatřicetiletý zadák, který si premiéru v národním týmu odbyl 17. prosince 2002.

Olympiáda je za měsíc, už si občas vzpomenete?

To je jasný. Myslel jsem na ní i před vyhlášením nominace. Nakonec jsem byl vybrán, a to je super.

Sledoval jste přímý přenos?

Ne, ne. Tady bylo brzo ráno, takže jsem spal.

Ulehal jste v klidu?

Nebyl jsem nervózní, ale byl jsem v očekávání. Že bych kvůli tomu nemohl ale spát, tak to určitě ne. Říkal jsem si, že se ráno podívám na internet. Když jsem se ale vzbudil, tak manželka mi přišla říct, že jsem nominovaný.

Vaše první reakce?

Říkám super a zase jsem usnul. Byl jsem rád.

Oznámil vám někdo oficiální cestou, že jste vybrán?

Nikdo se neozval. Myslím, že trenéři zvolili taktiku nikomu nevolat.

Proč?

Neříkám, že by se někdo chtěl omlouvat z olympiády, ale víme, co probíhalo několik let nazpět. Trenéři někomu zavolali, ať už při mistrovství světa nebo při různých evropských akcích, že je vybrán a hráč řekl, že nejede, omluvil se. Teď jde o odlišnou taktiku. Trenéři nominovali hráče a neptali se. Možná dobrý krok do budoucna na menší akce.

Co říkáte tedy na výběr trenéra Vladimíra Růžičky?

Když to povím po pravdě, tak na po prvním přečtení jsem byl překvapený, že tam nejsou některá jména.

Druhé čtení přineslo, co?

Začal jsem přemýšlet. Myslím si, že trenéři vědí, proč utvořili takovou nominaci. Když jsem se poté podíval na seznamy jiných mužstev, tak podle mě jde o dobrou myšlenku, nevím, jestli to tak zamýšleli, jestli jde o jejich taktiku, ale ostatní týmy mají vyšší věkový průměr hráčů. My máme hráče, kteří jsou schopni bruslit, to by mohlo platit.

Řekl jste, že vás překvapila absence některých hráčů, kterých?

Já neříkám, jestli by se mi líbili, nebo ne. Já nesleduji jejich momentální formu, ale nebudeme si nic namlouvat. Některá jména jsou spojená s českou reprezentací. Mám na mysli Vencu Prospala, ale také Špágr (Jaroslav Špaček), Roman Hamrlík. Byl jsem překvapený, že oni tam nejsou.

A co pohled z druhé strany. Z extraligy jede Roman Červenka…

Tak to vůbec. To je v české nejvyšší lize suverénně nejlepší hráč. Takový hokejista si zaslouží reprezentaci.

On by chtěl příští rok zkusit NHL, má na to, aby se výrazně prosadil?

Já osobně bych ho tady rád v NHL viděl. Neříkám, že bude zářit jako v české extralize. Samozřejmě to bude mít těžké. Znám ho jen trochu, nemluvíme spolu každý den, ale tady na něj v kempu a na začátku bude vyvíjen tlak. Pokud začátek sezony ustojí a chytí se, tak se určitě tady dokáže prosadit.

Zpátky k vaší nominaci na olympiádu. Jak reagovala rodina, kamarádi v Columbusu?

Všichni gratulovali, přece jen jde o velkou událost pro každého sportovce. Moc si vážím důvěry, že jsem byl vybrán, ostatní lidi taky.

Odezva z klubu?

Trenéři i generální manažer gratuloval. Jet na olympiádu je prostě něco velkého.

V Columbusu s vámi hraje i Jakub Voráček, ale ten se nevešel ani do širší nominace…

Na začátku byl zklamaný. Já vím, že kolem toho proběhla taková aféra, hodně se o tom mluvilo, psalo v novinách. Mě se třeba líbí jak hraje, neznám důvod, proč ho trenéři nevzali, ale jde o jejich rozhodnutí. Jakub má v NHL obrovskou budouc – nost, myslím si, že na další olympiádu pojede.

Vy máte doma už zlato z mistrovství světa 2005, teď přichází asi něco úplně jiného, že?

Olympiáda je určitě víc. Světový šampionát je obrovská událost, ale turnaj, který se odehraje v únoru, je ještě o stupínek výše.

Jste sice zkušený hráč, ale nebudete nervózní před prvním zápasem?

To já jsem před každým utkáním. Podle mě zdravá nervozita naladí soustředění na samotný zápas. Když už vše ale probíhá, tak to z člověka spadne.

Jak vidíte šance českého týmu?

Hokej je hodně vyrovnaný. Všichni na tom jsme víceméně stejně. Rozhoduje štěstí, někdy padne smolný gól. Určitě máme šanci na medaili.

Jakou?

Nebojím se říct, že na zlato.

Když ale slyšíte hlasy z Kanady a Ruska, tak ty mají jasno. Oni budou slavit první místo. Co vy na to?

Tyto týmy vždycky vyhrály všechno, takže toto mají v povaze, je to jejich nátura. Po – každé jedou na turnaj s tím, že jsou nejlepší na světě. A to nejsou jen Rusové a Kanaďa – né, ale také Američané.

Přál byste si tedy někoho z této trojice ve finále?

Mužstva jsou opravdu vyrovnaná, takže je jedno proti komu nastoupíme. Podle mě bude ohromě důležitý první zápas se Slovenskem. Jinak dál si člověk nemůže vybírat. Pokud chceme vyhrát zlato, tak musíme porazit všechny.

Ještě před finále je ale čtvrtfinále, které je považováno za rozdílové utkání mezi úspěchem a neúspěchem. Co by pro vás bylo horší – konec ve čtvrtfinále, nebo skončit čtvrtí – bez medaile?

Rozhodně horší je neprojít přes čtvrtfinále. Čím výše budeme, tím lépe, to je jasný.

Ale ještě než obléknete reprezentační dres, budete hájit barvy Columbusu, jak jste spokojený s letošní sezonou?

Moc ne (úsměv). Začátek byl dobrý, řekl bych přímo super, lepší než jsem si vůbec před – stavoval.

Ale pak přišlo zranění…

První takové v mé kariéře. Měl jsem natržené vazy v koleni, ale teď už jsem v pohodě. Stalo se mi to asi po úvodních šesti zápasech. Doktor říkal, že budu čtyři až šest týdnů mimo, ale už po třech jsem byl zpátky, jen jsem musel nosit ortézu.

Ta se projevila na vašich výkonech?

Neříkám, že to bylo důvod, proč mi to nešlo, ale ze začátku mi vadila. Když se člověk dostane trochu z formy, tak si tolik nevěří, sezona neprobíhala nejlépe.

Ale zase lepší být zraněný na začátku, než v rozběhnutém ročníku, ne?

Určitě. Teď už jsem za těžkým obdobím nejen já, ale i celý tým začal hrát lépe po Vánocích. Věřil jsem, že to přijde. Z osobního hlediska jsem spokojenější. Doufám, že forma bude načasovaná správně na olympiádu.