Hádanka rozluštěna. Je konec všem spekulacím…

Trenér české hokejové reprezentace Vladimír Růžička ve středu 30. prosince zveřejnil olympijskou nominaci na zimní hry ve Vancouver 2010.

A kdo že patří mezi třiadvacet vyvolených, kteří se pokusí na sportovním svátku roku vrátit český hokej na výsluní? Ve Vancouveru se o olympijskou medaili porve 16 hráčů z NHL, 5 z KHL a dva hráči z extraligy.

"Volba je vždy těžká, další výborní hráči nejsou nominovaní,“ přiznal hlavní kouč a zároveň si oddychl. „Teď už se mě nikdo nebude ptát, kdo pojede,“ na chvilku se usmál.

Ačkoliv Růžička olympijskou soupisku bedlivě tajil, některé opory českého týmu nebyly zahalené tajemstvím. Tomáš Vokoun, Tomáš Kaberle, Jaromír Jágr, Patrik Eliáš, Tomáš Plekanec nebo Petr Čajánek…například tito tahouni měli letenku již v kapse.

A právě největší hvězda českého výběru Jágr je jediným ze zlatého týmu z Nagana, který se na olympiádě představí. V nominaci totiž chybí jak kanonýr Colorada Milan Hejduk, tak třeba montrealský bek Jaroslav Špaček.

Nepojede ani další zkušený matador Václav Prospal. "Kdybychom se rozhodli pro sedm obránců, tak by jel," vysvětlil Růžička překvapivou neúčast útočníka newyorských Rangers.

V roli kapitána se představí Eliáš

Jágr bude společně s Tomášem Kaberlem asistentem kapitána. Tím se stane Patrik Eliáš. S ním dres obléknou i forvard Tomáš Rolinek a obránce Miroslav Blaťák.

„Blaťák byl jeden z nejlepších na mistrovství světa, ukázal to v letošní sezoně. A že nehraje na úzkém hřišti? Není na co čekat, on se s tím vypořádá. Stoprocentně mu věřím,“ byl nekompromisní Růžička. Stejně jako u Rolinka. „Objel všechny akce, má vynikající přístup, je hrozně obětavý, Takových hráčů si musíme vážit, nedovedu si představit, že by nebyl v nominaci,“ přidal kouč hodnocení i tohoto hráče.

Naopak do Kanady neodletí Jiří Hudler. „On je velice kvalitní, ale to bychom mohli rozebírat i u jiných. Je tu 23 míst, ne 30 nebo 40,“ vysvětlil na závěr Růžička.

Brankářskou trojkou bude Štěpánek

Třetím mužem v masce se stal gólman Vítkovic Jakub Štěpánek, kterému dal Růžička přednost před Markem Schwarzem. Krýt záda bude české jedničce a opoře Floridy Tomáši Vokounovi a Ondřeji Pavelcovi, který v NHL hájí branku Atlanty.

Štěpánek je zároveň i druhým a posledním hráčem z nominace, který v letošní sezoně bojuje v extralize.

Reprezentanty z NHL a KHL doplnil podle předpokladů ještě kanonýr pražské Slavia Roman Červenka, který se blýskl na prosincovém Channel One Cupu.

„Volil jsem skutečně mezi Štěpánkem a Schwarzem,“ řekl na tiskové konferenci reprezentační kouč Růžička. "„Rozhodlo nakonec to, že Štěpánek chytal velmi dobře loňské mistrovství světa,“ odůvodnil konečného rozhodnutí.

Olympijský hokejový turnaj začíná 16. února. První zápas odehrají čeští hokejisté o den později proti Slovensku. Poté vyrukují na Lotyšsko a Rusko.

Nominace české hokejové reprezentace na ZOH ve Vancouveru:

Brankáři: Tomáš Vokoun (Florida/NHL), Jakub Štěpánek (Vítkovice), Ondřej Pavelec (Atlanta/NHL).

Obránci: Miroslav Blaťák (Ufa/KHL), Jan Hejda (Columbus/NHL), Tomáš Kaberle (Toronto/NHL), Filip Kuba (Ottawa/NHL), Pavel Kubina (Atlanta/NHL), Zbyněk Michálek (Phoenix/NHL), Roman Polák (St. Louis/NHL), Marek Židlický (Minnesota/NHL).

Útočníci: Jaromír Jágr (Omsk/KHL), Tomáš Rolinek (Magnitogorsk/KHL), Josef Vašíček (Jaroslavl/KHL), Roman Červenka (Slavia Praha), Petr Čajánek (Petrohrad/KHL), Patrik Eliáš (New Jersey/NHL), Martin Erat (Nashville/NHL), Tomáš Fleischmann (Washington/NHL), Martin Havlát (Minnesota/NHL), David Krejčí (Boston/NHL), Milan Michálek (San Jose/NHL), Tomáš Plekanec (Montreal/NHL).