Plamen poprvé. V historii novodobých olympijských her byl plamen poprvé slavnostně zapálen v roce 1928 v Amsterdamu zaměstnancem obecního elektrárenského podniku.

Premiérová štafeta. Poprvé v roce 1936 v Berlíně byl dopraven plamen z Olympie do dějiště olympiády pomocí štafety. Trasu do Berlína dlouhou 3178 km absolvovalo 3331 běžců. Při této příležitosti trasa olympijského ohně zavítala i na území Československa.

Oheň na stadionu. Historicky první slavnostní zažehnutí na stadionu proběhlo v Oslu 1952.

Vesmírem i kánoí. Kuriózní doprava byla použita v roce 1976, když byl plamen změněn na elektronický puls. Ten byl nesen přes satelit z Řecka do Kanady.

V roce 2000 byla zase baterka nesena a hlídána pod vodou skupinou potápěčů. Byly tu ale i jiné prostředky přepravy. Například americká kánoe, velbloud, ale také nadzvukový letoun Concorde.

Mount Everest. Do čínského Pekingu byl olympijský oheň vynesen na vrchol nejvyšší hory světa, na Mount Everest. Poprvé v dějinách se pochodeň ocitla na střeše světa.

Vzpomínka. Před Aténami 2004 navštívil oheň za 78 dní pět kontinentů, doputoval do všech předchozích dějišť her.

Nejokázalejší pouť. Ta proběhla před letní olympiádou v Pekingu 2008. Na 137 000 kilometrů dlouhé trati se vystřídalo na 22 000 vyslanců.