Zlatou medaili z plaveckého závodu mužů na deset kilometrů si na krk pověsil sedmadvacetiletý rodák z nizozemského Alkmaaru Maarten van der Weijden.

Loňský mistr světa na trati 25 km porazil v těsném finiši Davida Daviese z Velké Británie a Němce Thomase Lurze.

Úřadující světový šampion a největší favorit Vladimir Ďatčin z Ruska byl diskvalifikován.

Český reprezentant Rostislav Vítek do bojů o nejvyšší příčky nezasáhl. V olympijské premiéře plaveckého maratonu obsadil v Pekingu se ztrátou padesáti sekund sedmnácté místo.

Muži – plavání na 10 km:
1. van der Weijden (Niz.) 1:51:51,6 hod., 2. Davies (Brit.) –1,5, 3. Lurz (Něm.) –2,0, 4. Cleri (It.) –15,9, 5. Dratcev (Rus.) –17,3, 6. Stojčev (Bulh.) –17,5, … 17. Vítek (ČR) –50.