Hvězda české hokejové reprezentace Jaromír Jágr bude v centru pozornosti na olympijských hrách ve Vancouveru nejen na ledě, ale i díky několika dalším událostem, kterých bude součástí.

Už v noci z pátku na sobotu povede českou výpravu jako vlajkonoš při slavnostním zahájení 21. zimních her. Hned v pondělí oslaví osmatřicáté narozeniny a o týden později je pozván na slavnostní ceremoniál pro členy Triple Gold Clubu.

Nést vlajku při slavnostním zahájení bere Jágr jako velké ocenění, ale další dvě události dává úplně na vedlejší kolej.

"Je to samozřejmě obrovská pocta jít v čele naší olympijské skupiny. Pocta je to pro každého sportovce a ne všem se to povede," řekl novinářům Jágr před odletem do Vancouveru.

Vůbec mu nevadí, že bude třeba i několik hodin na nohou.

"Hrajeme pak až za šest dní, takže bez problémů. Složitější by bylo hrát druhý den, ale náš program je docela výhodný."

O možnosti být vlajkonošem se dozvěděl už před prosincovým Channel One Cupem v Moskvě od vedení českého týmu. Samozřejmě hned souhlasil, že by v případě zájmu tuto roli bral. Nijak se také dopředu nezabývá tím, že by při nástupu třeba něco zkazil. "Kdyby se to stalo, tak jsme lidi a každý dělá chyby. Je důležitý, jak na to reaguješ. Když se tomu zasměješ, tak je to nakonec ještě lepší," doplnil Jágr.

Nad výhodu, že se tentokrát koná zahájení nikoliv pod širým nebem, ale v hale, zavtipkoval. "My máme v Omsku mínus čtyřicet, takže já bych tam mohl jít klidně v tričku," usmál se v narážce na počasí ve Vancouveru.

Jágr neřeší pozornost, která bude v Kanadě zaměřena na jeho osobu. "Chci být co nejlíp připravený a hlavně tam jedu hrát hokej. Nést třeba vlajku je obrovský bonus, ale určitě je pro mě nejdůležitější, abych podal co nejlepší výkony na ledě," řekl nejproduktivnější Evropan v historii NHL, který hraje už druhou sezonu v ruském Omsku.

Fakt, že byl volný den před play off hokejového turnaje vybrán pro slavností večer pro členy Triple Gold Clubu, se mu moc nezamlouvá. Ceremoniál, na který přicestuje i Jiří Šlégr, by si nechal i ujít.

"Slyšel jsem o tom. Musel jsem si kvůli tomu vzít oblek, věci navíc. Je to čest, ale pořádá se to 22. února a už další den možná hrajeme nejdůležitější zápas mojí kariéry. Nejsem velký fanda takových akcí. Radši bych se soustředil na ten zápas," podotkl kladenský odchovanec, který vedle triumfu v Naganu vyhrál mistrovství světa v roce 2005 ve Vídni a získal dvakrát Stanleyův pohár s Pittsburghem v letech 1991 a 1992.

Jágr bere turnaj hodně prestižně a s velkou zodpovědností. "Bude asi můj poslední, na kterém budu soupeřit s nejlepšími hráči na světě. Bude to obtížné, protože jsem byl dva roky v Rusku a ten kontakt s nimi jsem prostě neměl. Uvidím, jak to bude vypadat," přemýšlí Jágr. Podle něj může být podobně jako v Naganu zbraní Čechů, že se s nimi příliš nepočítá.

"Podle statistik nejsme favoriti, ale na olympiádě rozhoduje jeden zápas, momentální forma a jedna chyba. Neříkám, že Rusko a Kanadu můžeme porážet, ale porazit je můžeme. Kdybych nevěřil, že se může Nagano zopakovat, tak by bylo asi zbytečné do Vancouveru jezdit," odtušil.

Z aklimatizace ve Vancouveru nemá žádný strach. Je totiž zvyklý dospávat přes den. "Já se snažím vždycky den rozdělit na dvě půlky. Tím se možná liším od jiných sportovců. Nedokázal bych si jít lehnout v deset večer, vstát v osm ráno a vydržet čerstvej do zápasu. Já mám vyzkoušeno, že je lepší si jít lehnout na čtyři, pět hodin v noci a pak spát tři čtyři hodiny před zápasem, abych před zápasem nabral energii," popsal Jágr své zažité rituály.

Vydává se už na čtvrtou olympiádu, a i když na něj oblečení s emblémy pěti kruhů nevyvolávají nostalgické vzpomínky na Nagano, cítí v reprezentačních barvách hrdost.

"Jakákoliv věc, co si člověk obléká a týká se reprezentace, musí zapůsobit. Myslím si, že můžu mluvit za spoustu sportovců. I když se někdy nechováme, jak si lidi představujou, děláme kraviny a nakopali by nás, tak můžu zaručit, že pokud si oblékneme dres a jdeme reprezentovat, tak tam necháme srdce a život za naši zemi," slibuje fanouškům Jágr.

A speciálně pro malý stát jako je Česká republika je podle něj nutná soudržnost mezi všemi krajany.

"My prostě musíme držet pohromadě, nemůžeme si dovolit nic jiného. Nejsme Amerika nebo Rusko. To se týká sportovců, ale i celého státu, jsme příliš malí, abychom si mohli dovolit nedržet spolu," připojil Jágr s tím, že sám se za žádnými úspěchy nehoní.

"Kdybych tam měl jet, dostat nějakou medaili a zase se vrátit s tím, že by to nikomu nic nepřineslo a nikomu neudělalo radost, pak by to pro mě nemělo smysl. Jde o ty zážitky. A o to, že někoho můžu potěšit výsledkem."

Takovými myšlenkami se podle svých slov jako mladý ani nezabýval. "Ve dvaceti o věcech kolem sebe nepřemýšlíš. Možná je to tak v něčem i lepší, hokej jde pak hrát snadněji. Je ti víceméně všechno jedno, jdeš si zahrát. Čím jsi starší, tím je to přemýšlení naléhavější," řekl bývalý hráč Pittsburghu, Washingtonu a New York Rangers.

Přestože se hráči z NHL budou sjíždět do Vancouveru až v dalších dnech, Jágr jednoho ze svých spoluhráčů z útoku bude mít po boku už od začátku. Kouč Vladimír Růžička k němu plánuje opět postavit Petra Čajánka jako na loňském mistrovství světa ve Švýcarsku.

"Jsme na sebe s Petrem zvyklí, ale nesmíme předbíhat. Uvědomuji si, že síla soupeřů bude větší a oba jsme minimálně dva roky nehráli na malém kluzišti. Je to pro nás výzva, uvidíme, jak nám to půjde," prohlásil Jágr.

Při pondělním brzkém příletu z Ruska do Prahy cítil Jágr z předchozího náročného programu velkou únavu, teď už nabral síly. "Bylo to z toho, že jsme měli spoustu utkání, cestování a před cestou do Prahy jsem nespal. Teď jsem si odpočinul, především spánkem. Nebyly žádné zápasy, a když jsem si šel párkrát zatrénovat, tak do toho šel člověk s chutí," dodal Jágr.