„Velblouďátko vážilo po narození zhruba sedmdesát kilo a asi za tři hodiny se postavilo na nohy. Stále pije jen mléko od maminky. Je to kluk a zatím sedmé mládě velblouda, které u nás přišlo na svět. Maminka pochází z plzeňské zoo, tatínek z ostravské,“ říká s úsměvem jeden z majitelů rodinné farmy Martin Weber.

Mláděti zasaženému infekcí byla okamžitě nasazena antibiotika. Samo se nenakrmí
Hnízdo v Ústí provází smůla. Malé čápě těžce onemocnělo, prognóza není dobrá

Jako zajímavost uvádí, že velbloud dvouhrbý se rodí se složenými hrby do stran. Až zhruba po měsíci se hrby postaví. Zvířata v nich mají tuk, který se biologickým procesem štěpí a vzniká tak energie a voda.

V Broumově se začátkem června narodil velbloud. Farma Wenet se tak rozrostla o dalšího zvířecího obyvatele.V Broumově se začátkem června narodil velbloud. Farma Wenet se tak rozrostla o dalšího zvířecího obyvateleZdroj: se souhlasem Martina Webera

Mládě velblouda mohou návštěvníci farmy obdivovat a pozorovat asi tři čtvrtě roku. „Poté poputuje do nového domova, ale pouze do schválených a povolených chovů,“ vysvětluje Martin Weber.

Březí samice Duni, dcera slavné Moji
Nový výběh pražských goril: Největší odvahu měly Kamba, Shinda a Kijivu

Velblouda na zahradě tedy nemůže mít kdokoliv. Dle informací Klubu chovatelů velbloudů jsou podmínky chovu těchto zvířat jasně dané. V ČR jsou velbloudi dle platné legislativy takzvaným druhem vyžadující zvláštní péči. To znamená, že k jejich chovu je potřeba zažádat o povolení krajskou veterinární správu.

Jak se bude jmenovat?

Malý velbloudí kluk, který teprve krátce poznává svět a téměř se nehne od své maminky, ještě nemá jméno. Zřejmě se do jeho výběru budou moci zapojit i návštěvníci farmy či její příznivci. „Sledujte naše facebookové stránky, brzy se dozvíte více,“ doporučuje Martin Weber. 

Farma Wenet nedaleko centra Broumova je obklopená malebnou krajinou Broumovska, která skýtá mnohé vyžití v každém ročním období, od romantických procházek po okolí, po celodenní výlety do skal, zdejších lesů, návštěvy památek, ale i oddech a relax u zdejších zvířátek. Návštěvník má možnost se setkat s různými druhy zvířat, která na farmě chovají, některá z nich si může i pohladit a zažít tak neobyčejné chvíle, odpočinout si v příjemném prostředí a nabít se novou energií.

Farma patří také mezi jedny z největších chovatelů lam v České republice, ve zdejším chovném stádu jsou zastoupeny lamy krotké, lamy guanaka a lamy alpaky. Můžete zde obdivovat kromě pštrosů emu i pštrosa nandu pampového. V roce 2008 do chovu přibyli i velbloudi. Jsou zde také dikobrazi, lemuři, papoušci i klasická vesnická zvířata, jakou jsou králíci, slepice, husy, kachny a samozřejmě také ovce, kozy či prasátka. Ideální čas pro prohlídku je na jaře a v létě od 10 do 17 hodin a na podzim či v zimě od 10 do 14 hodin.