Kamera, která živě přenáší dění z holešovského čapího hnízda je v provozu už dva týdny. „Každý rok netrpělivě čekáme, kdy čápi konečně přiletí na komín u pivovaru. Jsou něco jako symbol celého města a je hrozně zajímavé je prostřednictvím kamery sledovat takhle zblízka. Sleduju to vysílání pravidelně každý den,“ prozradila Deníku Jana Pospíšilová z Holešova.

Čapí pár hnízdí na komíně u jičínského zimního stadionu každý rok. Na komíně na Lidickém náměstí je prý stejná samice už pošesté.
OBRAZEM: Čápi se vrací do Česka. Na komíně v Jičíně už zřejmě sedí na vejcích

A není sama. Online přenos si totiž řada místních oblíbila už od prvního dne provozu. „Je to jako když sledujete dokumentární film v televizi. Jsem rád, že tam ta kamera je. Navíc je umístěna daleko od hnízda, takže je to ani nijak neruší,“ dodal Petr Tesař.

Přes 20 tisíc zhlédnutí

Slova místních potvrdila také mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová. „Máme od občanů velmi dobrou odezvu. Přenos na Youtube má asi dvacet tisíc zhlédnutí. A to se tam nezapočítávají návštěvníci, kteří se vrací opakovaně,“ prozradila.

A zároveň dodala, že počty zhlédnutí jsou pouze z nového streamu. „Původní přenos fungoval asi dva dny a měl více než sedm tisíc zhlédnutí,“ dodala mluvčí s tím, že město muselo po prvních dvou dnech vysílání spustit nový odkaz online přenosu, a to kvůli posunu času. „Zprovoznili jsme pak nový odkaz, který si ale lidé brzy navykli rozklikávat,“ poznamenala Helsnerová.

Zdroj: Youtube

O živý přenos s holešovského hnízda je zájem také mezi lidmi z jiných koutů Česka.

„Podle chatu, který tam je, vidíme, že se dívají i lidé z různých částí republiky a mají radost, že i v Holešově mohou sledovat čapí hnízdo,“ podotkla mluvčí, podle které na internetu také existuje komunita nadšenců, kteří pravidelně sledují jednotlivá čapí hnízda v republice.

Páření poštolek obecných na střeše státního zámku v Janovicích u Rýmařova. Duben 2022.
OBRAZEM: Hlučné radovánky. Páření poštolek obecných nelze přeslechnout

„Setkáváme se na tom chatu i s tím, že lidé tam ta jednotlivá hnízda srovnávají mezi sebou. Třeba píší, že se předtím dívali na čápy v Nových Mlýnech a tak dále,“ prozradila.

Čapí pár natáčí kamera nainstalovaná na asi padesát metrů vzdáleném komíně, kterou tam za pomoci plošiny umístili holešovští hasiči. „Se všemi náležitostmi to vyšlo na asi dvacet tisíc korun,“ uvedla mluvčí s tím, že veškeré náklady hradilo město.