Bystří pozorovatelé zaznamenali aktivitu na dvou jičínských hnízdech (u zimního stadionu a na Lidickém náměstí), na hnízdě v Lázních Bělohradě a v Jeřicích. Na dalších deseti hnízdech zanesených do mapy na webu pro sledování čapích stanovišť zatím letos nikdo dlouhonohé opeřence nepozoroval.

Čolek obecný - samička
Překvapivá strategie přežití. Metabolismus čolků se liší u každého jedince

Podle záznamu každý rok vyvedou čapí páry na jičínsku průměrně 2-4 mláďata. Loňská sezóna byla pro čápy po celém Česku rekordní. A to i navzdory bouřlivému počasí na přelomu jara a léta. Podle koordinátorky projektu Čapí hnízda České ornitologické společnosti Gabriely Dobruské mělo na loňskou sezónu vliv hlavně počasí. Bouřky přišly později než v předchozích letech, takže zastihly už dorostlá, odolnější mláďata. Zároveň bylo mírné léto a dostatek potravy, takže se dospělosti dožilo přes 1 500 mladých čápů.

Vracejí se na stejná místa 

Čápi jsou známí svou monogamií a také tím, že se každý rok vracejí na stejná místa. Preferují bohatou krajinu s množstvím luk a polí, kde se jim dobře shání potrava. Z letos kontrolovaných hnízd je podle dosavadních údajů z pozorování ČOS obsazených zatím 60 procent registrovaných hnízd.