Kateřině Bromové na konci dubna odešla fenka Daisy. Poté co Daisy prodělala epileptické záchvaty, měla velmi poškozené tělo a mozek. Nebylo jí pomoci, tak ji panička musela nechat uspat. Jak ale poté naložit s mrtvým tělíčkem?

„Po všech záchvatech jsem začala myslet na to, že mi Daisy může odejít. Trápila mě myšlenka, co poté udělat s jejím tělíčkem. Bydlím v bytovce a zahradu ani pozemek, kde bych ji pohřbila, nemám. Děsila mě představa toho, jak bych pak tělo převážela na místo pohřbení,“ trápila se Bromová.

Veverka. Ilustrační foto
Máte doma za mazlíčky mývaly, raky či veverky? Zaregistrujte je

Vše se stalo na konci týdne, takže měla i problém sehnat veterinu, kde by jí pomohli. V Pardubicích nikoho narychlo nesehnala, s Daisy tedy nakonec jela na pohotovost HK Vet v Hradci Králové. Tam Bromové doporučili firmu Kremace zvířat Fatima, která se ve východních Čechách pohřby domácích mazlíčků zabývá. „Volala jsem do Fatimy v pátek ráno, paní mě ujišťovala, že pro Daisy hned odpoledne dojede. V tu chvíli ze mě spadnul strach a ulevilo se mi, že bude o Daisy postaráno,“ popsala Bromová.

Jak takové zařízení pohřbu pro domácího mazlíčka probíhá? Člověk přijde, vyřídí potřebné papíry, domluví se s personálem, jak chce, aby pieta proběhla a poté si vyzvedne ostatky, pokud má o to zájem. Ve východních Čechách však žádné krematorium není, proto zvířata sváží jednou týdně do krematoria v Praze Běchovicích.

Testování na zvířatech - Ilustrační foto
Mrzačí je i zabíjejí. Na zvířatech se dál testuje, i přes jiné možnosti

„Kremace u nás zpravidla probíhají do týdne a jsou klienti, kteří dostanou ostatky následující den. Někteří čekají měsíc a někdy pieta trvá i půl roku. Je to velmi individuální, podle toho co si klient vybere,“ řekla krajská zástupkyně pohřebnictví Fatima Barbora Nováková.

Nabízí i doplňkové služby 

Cena kremace je závislá na hmotnosti zvířete. Žeh se dá zařídit od 3,5 tisíce až po 11,5 tisíce korun. Dále se nabízejí doplňkové služby, které si člověk přikupuje, jako je hezčí urna, památeční produkty, smuteční obřad a tak dále. Lidé si mohou vybrat z velké a různorodé nabídky uren.

Dále si mohou nechat zalít popel do skla a nebo si nechat vyrobit šperk. V nabídce jsou i skla s fotkou, otisky tlapek, ustřižené chloupky a různé náhrobky. A pro zájemce je i možnost vyrobit ze stlačeného popela diamant, to je však už poměrně nákladná záležitost.

„Lidé nejvíc chtějí jenom kremaci. Často využívají základní urnu. Zvíře pak nejčastěji rozptýlí na zahradě, udělají mu hrobeček či si urnu nechají doma na památku,“ popsala Nováková.

V České republice je kremace zvířat zatím celkem nová. V zahraničí jde přitom o běžnou praxi. Člověk si může nechat kremaci svého mazlíčka natočit. „Klient může dostat záznam prvních 10 až 15 vteřin ze začátku kremace. Je tam vidět personál krematoria, jakým způsobem je zvíře uloženo do kremační pece, spustí se žeh, zavírají se vrata. Není tam vidět nic nehumánního, žádný rozklad a spálení těla,“ uvedla Nováková.

Pro psy je Aujeszkyho choroba smrtelná
Pozor na nemoc, která děsí každého pejskaře. Zvíře nemá šanci přežít

Lidé mají také možnost umístit zvířátko na veřejném hřbitově. Animální hřbitov v Pardubicích je v provozu od roku 2010 a dosud je na něm uloženo 215 zvířát. Další možností je například lesní hřbitov v Hradci Králové v Malšovicích.

Dodržení kritérií 

Při pohřbení těla je však nutné dodržet určitá kritéria. „Pohřbíváme zvířata do hmotnosti 50 kilogramů na základě předložení originálu veterinárního osvědčení o příčině uhynutí. Nepřijímáme k pohřbení zvířata uhynulá na nebezpečnou nákazu a bez čestného prohlášení chovatele, že zvíře v posledním týdnu nikoho nepokousalo nebo nezranilo,“ vysvětlila mluvčí správy hřbitova Pardubice Lenka Myšková.

Pokud si člověk přeje zakopat urnu doma do země, tak musí být rozložitelná a nezpopelněná zvířata musí být zabalená v nějaké tkanině, kterou půda dokáže strávit.