„V letošním roce je na Podbořansku velký počet hnízd vzácných dravců. Víme třeba o dvou hnízdech sovy pálené s velkým počtem mladých. Je tady také několik hnízd kalousů ušatých, kteří se nebojí hnízdit na zahradách obydlených domů,“ přiblížil Gutzer.

Vzteklý pes - Ilustrační foto
V Česku vymýtil vzteklinu. Za návrh jsem dostal dva tisíce, říká veterinář

Podle něj byla na Podbořansku zaznamenána i rodina výra, který vyvedl čtyři mladé. „Normálně má jen jedno, i dvě jsou výjimkou,“ sdělil tajemník podbořanské radnice a předseda mysliveckého spolku v sousedních Buškovicích Martin Gutzer.

Podbořansko je jednou z mála oblastí ČR, kde se stále vyskytuje sýček obecný – dříve běžná sova, dnes kriticky ohrožená.

Početné snůšky 

„Sýčci běžně mívají tři až pět mláďat, ale my jsme letos objevili pět snůšek se šesti mláďaty a jednu snůšku se sedmi,“ řekl Martin Šálek, hlavní koordinátor ochrany sýčků z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

Křeček polní
Na pokraji vyhynutí. Křeček polní by mohl zcela vymizet do třiceti let

Na Podbořansku se objevilo také velké množství puštíků obecných. Odborníci nezaznamenali jen zvýšený výskyt sov, ale i dalších dravých ptáků. Doložen je výskyt orla mořského a vzácnějšího orla křiklavého, vidět jsou sokoli a rarozi.

Z přemnožených hrabošů těží také volavky, jeřábi a čápi. V některých honitbách Podbořanska se kvůli boji s přemnoženými hlodavci nyní nestřílejí lišky.