„V letošním roce je na Podbořansku velký počet hnízd vzácných dravců. Víme třeba o dvou hnízdech sovy pálené s velkým počtem mladých. Je tady také několik hnízd kalousů ušatých, kteří se nebojí hnízdit na zahradách obydlených domů,“ přiblížil Gutzer.

Podle něj byla na Podbořansku zaznamenána i rodina výra, který vyvedl čtyři mladé. „Normálně má jen jedno, i dvě jsou výjimkou,“ sdělil tajemník podbořanské radnice a předseda mysliveckého spolku v sousedních Buškovicích Martin Gutzer.

Podbořansko je jednou z mála oblastí ČR, kde se stále vyskytuje sýček obecný – dříve běžná sova, dnes kriticky ohrožená.

Početné snůšky 

„Sýčci běžně mívají tři až pět mláďat, ale my jsme letos objevili pět snůšek se šesti mláďaty a jednu snůšku se sedmi,“ řekl Martin Šálek, hlavní koordinátor ochrany sýčků z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

Na Podbořansku se objevilo také velké množství puštíků obecných. Odborníci nezaznamenali jen zvýšený výskyt sov, ale i dalších dravých ptáků. Doložen je výskyt orla mořského a vzácnějšího orla křiklavého, vidět jsou sokoli a rarozi.

Z přemnožených hrabošů těží také volavky, jeřábi a čápi. V některých honitbách Podbořanska se kvůli boji s přemnoženými hlodavci nyní nestřílejí lišky.