Kynolog Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje David Hynek a jeho pes Darren jsou rození záchranáři. Mají za sebou kromě jiného i dvě náročné zahraniční mise. Před třemi lety pomáhali v libanonském Bejrútu, kde výbuch skladu doslova srovnal město se zemí. Letos v únoru vyhledávali zavalené po rozsáhlém zemětřesení v Turecku. 

close David Hynek a jeho čtyřnohý přítel Darren, tato jména se v posledních dnech opravdu hodně vyslovují. Důvodem je jejich nedávná mise v Turecku. info Zdroj: Deník/Nikola Remešová zoom_in David Hynek a jeho čtyřnohý přítel Darren, tato jména se v posledních dnech opravdu hodně vyslovují. Důvodem je jejich nedávná mise v Turecku

V noci na středu 17. května, přesně v jednu hodinu ráno, zazvonil Davidu Hynkovi telefon. Volali z veterinární kliniky, že nutně potřebují psa na darování krve pro pejska ve vážném stavu. Jeho německý ohař Darren je nejen vynikající záchranář, ale také dárce krve. „Do necelé hodiny jsme byli na klinice. Bylo provedeno základní vyšetření a křížový test krve, zda bude krev vhodná pro příjemce. Vše dopadlo dobře,“ řekl psovod David Hynek.

Poté už přišel na řadu samotný odběr krve. „Ten se nejčastěji dělá z krční žíly. Pes musí vydržet ležet na boku a mít nataženou hlavu a krk. Asi po pět minutách je krev odebrána a veterinářka s ní odchází, aby mohla podat transfuzi nemocnému psovi,“ popsal David Hynek. Darren po odběru krve musel ještě chvíli vydržet v klidu. Dostal i zaslouženou odměnu - masovou konzervu a misku plnou vody, aby doplnil tekutiny.

Klidový den 

Byly skoro tři hodiny ráno a David s Darrenem ještě chvíli po transfuzi seděli v autě před veterinární stanicí a snažili se aspoň na chvilku usnout.

„Dnes už je David Hynek zase naplno ve službě, ale Darrena čeká klidový den na hasičské stanici,“ uvedla ve středu ráno tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Vendula Horáková. „My smekáme klobouk. Jednou záchranářský pes, navždy záchranářský. Jednou hasič, navždy hasič,“ dodala s respektem.

Záchranářský pes Darren je v terénu už jednička. A pilně cvičí i jeho mladší „kolega“ Britt: 

Další tvrdý výcvik, další cenné zkušenosti. | Video: HZS PK

Darrena můžete vidět v sobotu 20. května na Dnu otevřených dveří na hasičské stanici v Pardubicích. Jeho ukázka začíná v 9.30 hodin.