Pro chovatele domácích mazlíčků tak nastává období boje s tímto nepříjemným parazitem, který může i zvířatům způsobit vážné zdravotní komplikace. Potvrzuje to i plzeňský veterinář Ladislav Kuncl, podle něhož mohou stejně jako lidé i zvířata onemocnět, a to lymskou boreliózou nebo anaplazmózou.

„Proti lymské borelióze ale existuje vakcína. Ta se zvířeti aplikuje před sezonou a poté vždy po roce,“ sdělil Kuncl.

Pro psy je Aujeszkyho choroba smrtelná
Pozor na nemoc, která děsí každého pejskaře. Zvíře nemá šanci přežít

V boji proti klíšťatům pomohou především preventivní opatření, kterých existuje celá řada. „Mezi tři základní formy ochrany patří pipety, jejichž účinná látka se zvířeti vymačká mezi lopatky, na trhu jsou také tablety, dále existují protiparazitní obojky,“ vyjmenoval Kuncl a dodal, že některé likvidují i jiné parazity.

„Proti klíšťatům chráníme našeho psa tabletami. Letos jsme situaci podcenili a antiparazitika včas nepořídili, což byla chyba. Během Velikonoc jsme mu denně vyjmuli dvě až tři klíšťata,“ popisuje majitel teriéra Petr Kremsa z Plzně. V následujících dnech bude podle ČHMÚ aktivita klíšťat v Plzeňském kraji na stupni tři z pětibodové stupnice, což znamená středně velké riziko.

Nejspolehlivější ochrana 

Například v tachovském psím útulku U Šmudliny chrání psy před parazity každoročně už od března. „Jakmile začne sezona klíšťat, ihned podáváme našim zvířatům polykací tablety, které jsou podle mého názoru nejspolehlivější ochranou,“ říká ředitelka zařízení Gabriela Jägerová.

Pokud prevence selže a pes si z procházky přinese nevítaného hosta, ideální pro jeho odstranění je podle veterináře speciální háček, který chytí klíště přímo za hlavičkou, zatočí se a klíště se snadno vytáhne.

Pes a kočka. Ilustrační foto.
Vyje a štěká. Po covidovém období řeší řada lidí samotu svých mazlíčků

„Odstraňování pomocí pinzety nedoporučuji, protože se nejprve zmáčkne tělíčko a jeho obsah se pak vypustí do kůže,“ vysvětlil plzeňský veterinář. Pokud se klíště nepodaří vyjmout celé, ideální je vzít větší jehlu, hlavičku vydloubnout a místo poté vydezinfikovat.