Dr. Alan McElligott a jeho kolegové z Roehamptonské univerzity v Londýně se rozhodli, že tuto teorii otestují, a jali se ukazovat různým kozám dvojice fotek stejné osoby. Na jednom snímku měla osoba rozzlobený výraz a na druhém se šťastně usmívala.

Koza s kůzlaty na ekofarmě.Zdroj: PixabayKoza domácí (Capra aegagrus hircus) je menší domestikovaný přežvýkavec, patřící mezi nejstarší užitková zvířata, člověk ji chová bezmála 10 tisíc let. V průběhu dějin bylo lidmi vyšlechtěno více než tři sta plemen koz, lišících se velikostí, tvarem těla, zbarvením i užitkovostí. Kozy žijí na všech kontinentech a osídlily pestrou škálu biotopů od vysokohorských oblastí až po pouště a tropické pralesy. Zdroj: wikipedia.org

Tým výzkumníků zjistil, že šťastný obličej kozy přitahoval mnohem víc než ten mrzutý. Že zvířata poznají, když se někdo tváří spokojeně, ovšem není úplná novinka. Vědci už léta vědí, že koně a psi dokážou rozlišovat výrazy tváře. Ale tohle je poprvé, kdy tuto dovednost prokázaly i kozy. „Tato studie má důležité důsledky pro naše budoucí interakce s dobytkem i s dalšími živočišnými druhy,“ uvedl Dr. McElligott.