Černě zbarvený živočich se široce otevřenou tlamou se minulý pátek objevil na písečném břehu v kalifornském parku Crystal Cove. Odborníci jej později identifikovali jako "tichomořskou fotbalovou rybu", tedy kulovníka sagamského. Jedná se tedy o příslušníka rodu ďasů, kteří se obvykle vyskytují v nepříliš probádaných vodách oceánu. A to až do hloubky 914 metrů. 

"Vidět ďasa je velmi vzácné," konstatoval kalifornský Park Crystal Cove na svých facebookých stránkách. "Jejich průhledné zuby jsou špičaté jako skleněné střepy a ďasové jsou díky své velké tlamě schopni nasát a spolknout kořist o velikosti svého vlastního těla," dodal. 

Vzhledem k velikosti ryby je podle odborníků zřejmé, že se jedná o samici. Tomu ostatně nasvědčuje i vyčnívající část, která se nachází na temeni hlavy. "Pouze samice mají na hlavě takzvanou stopku s bioluminiscenčními špičkami, jež v temnotách oceánských hlubin slouží jako návnada k nalákání kořisti," vysvětlil park na sociálních sítích. 

Ze samců zbudou jen varlata 

Zatímco samice mohou podle odborníků dorůst až do délky 24 palců (přibližně 60 centimetrů), samci jsou o poznání menší, když jen zřídka přesáhnou délku jednoho palce (tedy necelých tří centimetrů. Jejich jediným úkolem je pomáhat samici s rozmnožováním. 

"Muži se zubem přichytí na samici, čímž se z nich stanou takzvaní sexuální parazité. Nakonec se samicí splynou a nezbude z nich nic než varlata, která umožní rozmnožování," citoval z příspěvku parku server americké televize CNN

Podle zpravodajského serveru BBC se zvíře v současnosti nachází v kalifornském úřadu pro ochranu ryb a divoké zvěře, kde bude dále zkoumáno. A to kvůli vědeckým a výzkumným účelům. 

"Existence této podivné a fascinující ryby svědčí o rozmanitosti života ukrytého hluboko pod vodní hladinou…," napsal dále ve svém příspěvku Park Crystal Cove. "… a zatímco se vědci o těchto hlubinných tvorech dozvídají stále více, nesmíme zapomínat ani na to, že stále existuje mnohé, co se o našem nádherném oceánu musíme naučit," uzavřel.