„Už od prvního dne, co se labutí pár opět objevil na řece Radbuze u loděnice kousek nad jezem U Mrakodrapu v Plzni, bylo jasné, že to letos nebude jen tak. Trenér se svou partnerkou se nechtěli nechat chytit a převézt na jinou lokalitu, a tak jsme jejich snaze o zahnízdění a vyvedení mláďat tentokrát kousek od mola Klubu rychlostní kanoistiky, všichni nechali volný průběh,“ líčí Makoň.

I proto labutí pár a jeho hnízdění letos sledovalo a prožívalo extrémní množství lidí. Nejdříve všichni řešili velkou vodu, pak ornitologickou krční značka u samce, kterou mu plzeňští ornitologové nasadili při jednom z pokusů o odchyt. „Následovala stavba hnízda, nevhodné krmení, informační tabule, oplocení a samozřejmě focení a rušení páru přímo na hnízdě. Každý chtěl fotku s labutím párem, každý přinesl pečivo, chtěl vědět kolik má vajec, a tak došlo k tomu, co se dalo očekávat, co hnízdění ptáků ve městě v těsném sousedství lidí často přináší,“ popisuje dění kolem frekventovaného místa u řeky.

Uhynulý samec zůstává ve vodě. Je naděje, že díky tomu samice vysedí mladé
Smutný konec labutí lásky. Uhynulý samec zůstává ve vodě, vdova sedí na vejcích

Zprávu o tom, že na hnízdě není už ani jedno vejce obdržel už minulou středu, osobně si ji pak potvrdil v pátek při osobní kontrole hnízda.

„Potvrdilo se to, co jsem předpokládal. Labutí pár seděl s největší pravděpodobností na neoplozených vejcích. Když k tomu přičteme extrémní rušení v době inkubace a sezení na vejcích, celkově nevhodné krmení ptáků pečivem, nedostatek kvalitního hnízdního materiálu a přirozené stravy, není divu, že jsem pak na hnízdě našel pouze zbytky skořápek. Přesněji zbytky olepených, velice tenkých a snadno se lámajících skořápek, přičemž hnízdní jamka byla jako z betonu, ušlapaná, tvrdá a bez měkké vystýlky,“ popisuje Makoň.

Nevydržela nápor 

Vejce, pravděpodobně bez vyvíjejících se zárodků, zřejmě neunesla váhu jak samice, tak samce, který musel často lézt na hnízdo k samici, aby ji i vajíčka chránil před zvědavci a neukázněnými lidmi. „Vejce logicky tento nápor nevydržela a postupně byla rodiči nechtěně rozdupána. Na druhou stranu, pokud nebyla oplozena, tak by to ani jinak nedopadlo a hlavně samice na nich neseděla zbytečně dlouho,“ vysvětluje Makoň s tím, že nevyvedení mláďat daň tomu, že si pár ke hnízdění vybral právě tuto lokalitu.

„Kdyby hnízdil jinde, daleko od lidí a mimo město, měl by šanci na potomky podstatně vyšší, ale to se nestalo. A tak, bohužel, letos labuťata na Radbuze opět nebudou,“ doplňuje.

Známý labuťák Trenér přelstil se svojí partnerkou plzeňské ornitology. Nejen, že dvojice odolala všem pokusům o odchycení, ale ještě si postavila tajné hnízdo, v němž už sedí na vejcích
Labuťák s partnerkou přelstil ornitology. Postavili si hned tři hnízda

„Závěrem děkuji všem, kteří pomáhali a snažili se, aby se to labutímu páru tentokrát povedlo. Hlavně pak kanoistům a kajakářům, kteří se nakonec se svým labutím ‚trenérem‘ sžili a fungovali na řece společně,“ naráží na Makoň i na to, že labuťák si svoji přezdívku vysloužil v minulých letech opakujícími se nálety na rychlostní kanoisty.