Smutný příběh páru kralupských labutí řeší v posledních dnech i lidé na sociálních sítích. Na stejném místě se také objevilo vysvětlení ze strany města. „S ohledem na skutečnost, že samice sedí na břehu na vejcích, bude uhynulý samec prozatím ponechán ve vodě, a to z důvodu soudržnosti párů tohoto druhu,“ stojí ve vyjádření kralupské radnice, která postupuje podle doporučení ornitologa.

Samec má být odklizen až po případném vyvedení mláďat. Nebo okamžitě – pokud by samice hnízdo opustila. Místo sledují úředníci z odboru životního prostředí i městští strážníci.

Ochránci přírody v Břeclavi díky kameře zachytili, jak samice krmi mláďata uloveným potkanem
VIDEO: Ruch v hnízdě. Mláďata kalousů nasytil ulovený potkan

O smrti labutího samce se stále debatuje. Protože se hnízdo nachází u tůně nedaleko cesty na oblíbené procházkové trase podél řeky, vyzývají lidé ostatní, aby po něm nepátrali a dopřáli samici sedící na vejcích klid. Zatím není jasné, co labuťáka připravilo o život. Možností je celá řada, od věku přes působení cizopasníků až k nějakému poranění.

Bochníky chleba na hladině

Lidé v této souvislosti v kralupské facebookové skupině hojně probírají také sporné krmení vodního ptactva, zbytečné na jaře, kdy je všude kolem dostatek přirozené potravy, a nevhodné svým složením. Nejčastěji totiž lidé k vodě přinášejí chléb a pečivo. Oboje postrádá vitamíny a minerální látky, které ptáci potřebují, zato obsahuje sůl.

Po čerstvém pečivu jim může být pořádně zle a tvrdý chléb ve větších kusech zase může způsobit ostrými hranami až poranění jícnu.

Na střední Moravě se objevili vzácní opeřenci  - ibis hnědý
OBRAZEM: Volavka, lyskonoh i ibis. Na Přerovsko zavítaly ptačí rarity

A pokud se labutí mláďata krmí na jaře místo přirozené zelené potravy chlebem a pečivem, hrozí jim jako následek špatné výživy i vývojové vady, především nemoc andělských křídel, kvůli které nemohou létat. To je pak připraví o život.

Ke kralupským tůním míří především v zimě procesí dospělých s dětmi, málokdo přitom nosí jiné krmení než pečivo. Před dvěma týdny se v tůni na stejném vltavském břehu, ale opačným směrem pod stezkou na Chvatěruby, objevilo dokonce zhruba patnáct celých bochníků chleba a hromady pečiva. Taková hostina asi rybám neuškodí, pro ptactvo, které se tam rovněž vyskytuje, ale může být nešťastnou zkušeností.