Stádo muflonů žije volně v okolí nemocnice v Krči i v přilehlém Kunratickém lese už řadu let. Zvířata svou přítomností dělají radost hlavně pacientů v „Thomayerce“. V současné době stádo čítá zhruba šest desítek muflonů. Do Kunratické lesa byli poprvé vypuštěni v šedesátých letech minulého století, kvůli lidským návštěvníkům a jejich psům však hledali klidnější útočiště. 

V nemocničním areálu mufloni na oplátku působí pozitivně na zdravotníky, hospitalizované i na jejich blízké, kteří je chodí navštěvovat. Někdy se zvířata dostanou také do sousedního Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Jenže loni potřeboval jeden sudokopytník sám odbornou pomoc.

„Přestože měl viditelnou otevřenou zlomeninu levé přední končetiny, byl odhodlaný nenechat se chytit a záchranářům, kteří jej potřebovali prohlédnout a ošetřit, stále unikal. Teprve po dvou týdnech jeho aktivitu utlumila únava a záchranářům se jej ve spolupráci s veterinářkou podařilo bezpečně uspat, odchytit a odvézt do stanice,“ popsala zásah Petra Fišerová, mluvčí magistrátní organizace Lesy hl. m. Prahy, pod níž zvířecí záchranáři spadají.

Ve stanici pro volně žijící živočichy v Jinonicích podstoupil zraněný mulfon složitou léčbu, během níž se musely z rány opakovaně odstraňovat úlomy kostí, aby se mohla zlomenina začít hojit. „Ani po sundání sádry ale ještě nebylo vyhráno – muflon musel začít nohu teprve postupně zatěžovat a rozhýbávat,“ upozornila Fišerová.

Pracovníci záchranné stanice podle mluvčí počkali s vypuštěním zvířecího pacienta až na období po skončení říje – tak, aby se muflon mohl soustředit na rekonvalescenci a nemusel bojovat s ostatními samci o přízeň samic.

„Mufloni nepatří mezi časté pacienty záchranné stanice, jejich případy – zvláště pokud v nich hraje roli střet s autem – však nezřídka bývají vážné, nebo dokonce tragické,“ uvedla Fišerová. V uplynulém roce jinonická stanice přijala čtyři muflony – kromě tohoto navrátilce ještě tři mláďata.