"Zatím nevíme, zda jde o samce či samici, kočkodani bělonosí mají poměrně dlouhou srst a určení proto není jednoduché. Yvette je velmi zkušená matka a mládě zatím nepouští. My do výchovy nijak nezasahujeme. Kontrola je tak složitá," říká o novém přírůstku, který přišel na svět 21. listopadu, zooložka Gabriela Linhart. Otcem je samec Wangari. Safari Park Dvůr Králové je jednou z pěti certifikovaných zoo na planetě, která kočkodany bělonosé chová. Žádná jiná zoologická zahrada je v současnosti nerozmnožuje.

Ohrožení kočkodani

Kočkodani bělonosí jsou přitom ve střední a západní Africe, kde žijí, stále ohroženější. Na některých místech jich během uplynulých dvaceti let ubylo víc než 50 procent. Rozvoj populace v lidské péči může být v budoucnu velmi důležitý. "S ostatními chovateli proto úzce spolupracujeme. Letos proto odešel sedmiletý syn Yvette a Wangariho do Duisburgu, kde vytvořil pár s tamější samicí," vysvětluje Gabriela Linhart.

Úbytek kočkodanů bělonosých i dalších zvířat je pro ekosystém Afriky katastrofou. Kočkodani jako plodožravá zvířata přispívají k roznášení semen na relativně velké vzdálenosti, a tím udržují druhovou pestrost lesů a přispívají k šíření rostlin tam, kam by se semena bez pomoci nedostala. Bez nich příroda strádá.

Proslulí jsou také svou bohatou hlasovou komunikací. Vědci prokázali, že kočkodani skládají zvuky do skupin a formují tak i velmi složité věty. "Jde o systém fungující na naprosto stejném principu jako lidská řeč. V podstatě pracují s jednotlivými slovy," přibližuje zooložka. Například pro různé predátory mají různá „slova“, aby mohli všichni členové skupiny zvolit nejjistější formu útěku či obrany.

Trojice kočkodanů bude využívat venkovní expozici u Neumannovy vily. V chladném počasí však tráví většinu času v teple zázemí, zahlédnout je tak vyžaduje trpělivost.

Dvůr Králové zažívá v chovu primátů úspěšný podzim. Mládě, narozené v září, vyrůstá i ve skupině vzácných a raritně chovaných gueréz angolských. Na potomcích dvorského chovu v tomto případě stojí celá evropská populace těchto opic.