Na podzim se stává velmi častou aktivitou lidí řezání větví a hrabání listí. Tuto práci a ani úhledně zastřižené keře či anglický trávník ptáci ale neocení. Preferují zahradu plnou křovin, stromů, travin a bylin. Místo, kde se ptákům dobře žije, se dá vytvořit i menšími úpravami. Zahrada ani nemusí být moc velká, měla by však být pestrá a nabídnout ptákům základní potřeby, a to dostatek úkrytů i možnosti potravy.

„Stromy se suchými větvemi či celé mrtvé kmeny jsou pro ptáky velmi užitečné. Pokud je to jen trochu možné a pro vás bezpečné, neodstraňujte je. V mrtvém dřevě žije spousta hmyzu, na kterém si ptáci rádi pochutnají. Postačí ale i naskládané dříví, nebo jen hromádka klestí,“ radí odborníci z České společnosti ornitologické.

Listí jako úkryt i krmítko

Spadané listí ornitologové pálit nedoporučují. Hromádku je možné shrabat a ponechat třeba u kmene nějakého ze stromů. Ve vrstvě listí si práci najdou spoustu potravy, ať už je to spadané ovoce, larvy nebo brouci. Úkryt si v hromadě listí můžou najít také ježci, kteří v něm mohou přečkat zimu. Mezi kameny či kořeny stromů se zase rádi schovávají plazi.

Poznáte naše dravce a sovy?
KVÍZ: Bubo bubo, poštolka i káně lesní. Poznáte naše dravce a sovy?

Pokud vám na zahradě rostou jablka, i o ně se s ptáky můžete podělit. Přímo na stromě jich několik můžete nechat i v případě, že přijdou první mrazíky.

Semenožravé ptáky můžete pohostit, když necháte stonky trvalek nezastřižené. „Květy těchto rostlin obsahují od odkvetení velké množství semen, která mohou být pro ptáky hojným zdrojem potravy. Semínka jsou zpravidla takřka neviditelná, ale ptáci je pojídají po celou zimu. Možná se vám podaří přilákat hejno stehlíků na semena obyčejných bodláků,“ pokračují ornitologové.

Založte kompost

Pokud ještě nemáte kompost, založte si jej. Žijí v něm červi, plži a mnoho dalších bezobratlých. Ideální je zvolit otevřenou konstrukci, namísto zavřených plastových boxů, aby do něj měli ptáci přístup.

Pozor na chemické prostředky, těm byste se na zahradě měli úplně vyhnout. Ke hnojení je možné využít přírodní suroviny, postačí najemno posekaná tráva a listí.

Lesňáček čepičatý. Ilustrační snímek
Rasismus ve zvířecí říši? Američtí ornitologové přejmenují desítky druhů ptáků

Visí na vašich stromech ptačí budky? Nezapomeňte je vyčistit a odstranit starý hnízdní materiál. V případě, že je budka více zašpiněná, je třeba ji dezinfikovat.

Pokud na zahradě nemáte malé zahradní jezírko, ze kterého se zvířata budou moci napít, myslete i na vodu. Vhodné je pítko nebo široká a mělká miska s vodou s vroubkovanými okraji.

Co komu chutná

  • Na jablkách si pochutnají kosi nebo drozdi kvíčaly. Několik jablek nechte na stromě nebo pod ním.
  • Vlašské ořechy ptáci zbožňují. Jsou skvělým a rychlým zdrojem energie. Oblíbili si je například strakapoudi, kteří si ořechy vkládají do štěrbin, a pak je rozlousknou silným a přesným úderem. Tomuto způsobu získávání potravy se říká kovadlina.
  • Jeřabiny, šípky, hložinky, ptačí zob i plody břečťanu, přísavníku a brslenu, to je pochoutka pro mnoho druhů ptáků. Navíc, v této vegetaci ptáci na jaře rádi zahnízdí. Takže další důvod, proč je pěstovat.
  • Na semena bodláků a pcháčů létají stehlíci a další pěnkavovití ptáci. Často jich jsou celá hejna a je radost je pozorovat, jak obratně lezou a vybírají semínka.
  • Nažky jasanů a javorů (přezdívané nosy) si oblíbili například hýli obecní. Na žaludy k vám přijde sojka, aby si udělala zásoby na zimu.

Zdroj: ČSO