S chovem morčat začala Jana Langerová před třinácti lety. Za tu dobu zájem o chlupaté, roztomilé hlodavce stále stoupá.

„Chováme morčata hlavně pro radost. Začínali jsme s dlouhosrstými plemeny, postupem času jsme přešli na méně náročné, krátkosrsté plemeno. V chovu vycházíme ze standardu uznaného Českým svazem chovatelů. Důraz klademe mimo jiné i na povahové vlastnosti a charakter. Snažíme se odchovat spokojená, zdravá morčata, která budou dělat radost především jako mazlíci,” vysvětluje Jana Langerová.

Ilustrační snímek
Zraněný mazlíček? V akutním případě pomůže i zvířecí záchranka nebo hasiči

Morčata s korunkou mají na ranči královské podmínky. Jsou chována s láskou a maximální péčí v nadstandardních podmínkách. Za pěkného počasí jim totiž chovatelka dopřeje i prostornou pastvinu.

„Nejenže se na pastvině morčata nakrmí, ale zároveň je hledání nejchutnějších soust nutí k pohybu. Přirozený pobyt morčat na čerstvém vzduchu, v prostoru a na slunci podporuje jejich fyzickou kondici, proto netloustnou. Pasení morčat také velmi ovlivňuje jejich psychiku a sociální vazby ve skupině. Mohou si tak řešit svoje morčecí věci,“ směje se chovatelka.

Nenáročná morčata

S péčí o morčata jí pomáhají děti. Morčata nejsou náročná, ale chov v tomto množství zabere hodně času.

„Morčata nepotřebují žádné speciální veterinární ošetření. Morče však nesmí nikdy hladovět. V jeslích musí mít neustále seno nebo trávu a čerstvou vodu v napáječce. Velmi důležitý je také vitamin C, který morčata získávají z čerstvé zeleniny,“ vysvětluje chovatelka Langerová.

Zoolog safari parku Jiří Hrubý se narodil v roce 1980 ve Dvoře Králové nad Labem. V patnácti letech poprvé nastoupil do zoo na brigádu na oddělení výživy. Jako zoolog pracuje sedmnáct let
Sloni jsou velmi inteligentní, ale také hodně nebezpeční, říká zoolog

V chovatelské stanici Hostýnky Mountains rodí každá samice maximálně dvakrát do roka, průměrně 3 až 4 mláďata.

„Může mít samozřejmě i více vrhů, pokud to etika chovateli dovolí. Když samce neodstavíte, bude samice rodit neustále. Samice jsou pak ale vyčerpané, hrozí jim odvápnění, případně další zdravotní komplikace. Na chovu tříbarevných morčat mě nejvíce baví nevědomost, v jakých barevných kombinacích se mláďata narodí. S dětmi se vždy na nová mimča a jejich zbarvení těšíme. Barvičky jsou jiné i z opakovaného spojení stejných rodičů,“ poukazuje chovatelka.

Obrovská poptávka

Mláďata na prodej si mohou lidé prohlédnout na webové či facebookové stránce stanice. „V současné době je poptávka po morčatech obrovská. Přestože se u nás narodí kolem sta mláďat ročně, zájemci čekají na morčata od nás i několik měsíců,“ říká Jana Langerová.

Dospělý čáp černý přilétá k hnízdu.
Bílé peří jen na břiše. Čápům černým se na Vysočině daří

Každý nový majitel morčete si může se svým novým kamarádem kromě jeho rodokmenu odvést i kompletní výbavu. Chovatelka totiž provozuje i internetový obchod s chovatelskými potřebami přímo pro morčata. Díky mnoholeté praxi tak má veškeré prodávané zboží vyzkoušené a ověřené.