Charitativní sbírku Den zvířat, která odstartuje ve středu příhodně na Mezinárodní den zvířat, pořádá spolek Běhejme a pomáhejme útulkům. Vybrané peníze kromě domovů pro opuštěné chlupáče i jiné roztodivné mazlíčky využijí také zařízení, kde pomáhají týraným koním a hospodářským zvířatům a spolky hájící a prosazující práva zvířat. Letos se do akce zapojilo 121 takových azylů z celého Česka. Po skončení sbírky se mezi ně výtěžek rozdělí rovným dílem.

„Náš sen je vytvořit pro zvířata podobnou sbírku jako je ta Tříkrálová, kterou lidé podporují, věří jí a nebojí se o svůj příspěvek. Stejně tak se nemusí bát u naší organizace. Chceme i tímto bojovat proti pouličním podvodníkům s kasičkami a vytvořit tradici, která stoprocentně pomáhá všem zvířatům. Suplujeme roli státu, obcí a společnosti, protože zvířata mimo naše domovy jsou přehlížena,“ řekl už dříve předseda spolku a zakladatel sbírky Petr Sokolík.

Bígly z laboratorních pokusů si mohou lidé adoptovat. Ilustrační snímek
Pro laboratorní bígly i na operace. Zvířatům v nouzi pomáhají desítky sbírek

Že se to daří, dokazují vybrané částky z předešlých let. První ročník sbírky Den zvířat proběhl v roce 2019 a pro 60 spolků se tehdy vybralo téměř 429 tisíc korun, v roce 2020 se už mezi 112 útulků rozdělilo 1 177 199 korun, v roce 2021 dostalo 126 útulků 1 708 419 korun a loni si 121 útulků rozdělilo rekordních 2 573 000 korun. Akce s přitom loni kvůli ekonomické krizi původně ani neměla konat. Pořadatelům se však ozvaly útulky s prosbou o pomoc. „Ozvaly se nám, že i kdyby se vybralo málo, ať jim pomůžeme,“ sdělil Sokolík.

Peníze útulky použijí především na veterinární ošetření zvířat. „Většina z nich má od lidí pokryté krmivo, ale veterinární zákroky a operace jsou finančně náročné a útulky na ně shánějí peníze velmi těžce. V minulých letech jsme právě touto sbírkou zachránili mnoho životů, a to za to stojí,“ vysvětlil Sokolík.

Zdroj: Youtube

Zapojené azyly pro zvířata si spolupráce váží. „Největší odměnou za naši práci jsou pro nás příběhy se šťastným koncem. Příběhy o znovuzískání důvěry u zlomeného svěřence v ten druh zvaný člověk. Jsme vděční, že i díky spolupráci s organizací Běhejme a pomáhejme útulkům a jejich akci Den zvířat můžeme stále s plným nasazením pomáhat tam, kde druhý selhal,“ napsal na facebooku například spolek Pes nejvěrnější přítel.

Herec Vydra: Zvířata potřebují vaši pomoc

Sbírku pořadatelé už od počátku propagují videem, v němž vystupují ambasadoři projektu jako Ivan Trojan, Ben Cristovao, Alice Bendová, Eva Adamczyková (Samková), David Kraus, Ljuba Krbová, Ondřej Neff a další známé osobnosti. Dále akci podpořili také videem nebo fotografií Leoš Mareš, Dara Rolins, Marta Kubišová, Jitka Schneiderová, Monika Absolonová, Václav Noid Bárta, Tereza Bebarová, Tereza Brodská, Václav Vydra a Jana Boušková, Pokáč, FattyPillow, Láďa Hruška, Karel Voříšek a další.

Ti každoročně sdílejí na svých stránkách na sociálních sítích právě fotografii nebo video s výzvou, aby lidé zvířatům přispěli. „Tisíce opuštěných zvířat potřebují vaši pomoc. Tak přispějte útulkům, je to zapotřebí,“ vyzval v jednom z videí herec Václav Vydra.

Ilustrační snímek
Den zvířat zaznamenal rekord. Pro české útulky se vybralo téměř 2,6 milionu

Spolek Běhejme a pomáhejme útulkům pořádá různé charitativní akce, a to například v Praze, Brně, Plzni, Klášterci nad Ohří, Opavě, Olomouci nebo Jablonci nad Nisou. „Cítili jsme ale nespravedlnost, že pomáháme jen psům a kočkám z útulků, které jsou v okolí měst, kam jezdíme. A proto vznikl Den zvířat, který pomáhá všem,“ doplnil Sokolík.

Sbírka začne oficiálně 4. října na platformě Donio.