O prvním mláděti z hnízda, které sleduje online kamera z kostela Nejsvětější trojice, informovala Česká společnost ornitologická (ČSO) na svém webu. „Tím byla zodpovězena otázka, jestli jsou vůbec nějaká vejce ze snůšky oplozena. Bude zajímavé sledovat další vývoj,“ uvádí ČSO. Příspěvek má už stovky sdílení a desítky komentářů. „No vida, šikovné mamky. Jdou s dobou. Chlapa nepotřebují, stačí jen oplodnitel,“ podotýká Ivana Krafferová.

Hnízdění dvou čapích samic v Chýnově na bývalém pivovaru
Čapí unikát. Na hnízdě v Chýnově se usadil lesbický pár, stará se o osm vajec

Každý si oplodnění vysvětluje po svém. Někteří tvrdí, že se se samcem mohly setkat při náhodném flirtu mimo hnízdo, jiní tipují, že k páření mohlo dojít už během migrace cestou ze zimoviště. „Už jsme to viděli několikrát, že čápi provozují hopi hopi už při zpáteční cestě z Afriky. Samičky byly asi v hejnu, kde byli i samci a došlo i k páření. Proto došlo k snesení vajíček ve stejnou dobu u obou samiček,“ odhaduje Miroslav Rezek.

Komedie plná omylů

A co na to říká chýnovský ornitolog Michael Strnad, který hnízdo pozoruje dlouhodobě? K úternímu líhnutí poznamenal: Když jsem v textech návštěvníků kamery sledoval nadšení pro nová čápata, očekával jsem, že se příběh z francouzského Ukradli torzo Jupitera přesune k shakespearovskému Mnoho povyku pro nic. Příroda je však nevyzpytatelná, tak se z Shakespeara nakonec vyklubala Komedie plná omylů, tedy alespoň na mé straně.“

Záchrana labutí na Domažlicku
Zvířecí hrdina. Labuťák bránil svou rodinu před vlakem, srážku odnesl nejvíce

Od pondělí 22. května Strnad pozoroval známky líhnutí a v úterý už bylo v hnízdě jasně viditelné jedno mládě, ve středu už tam lidem radost dělaly dvě malé chundelaté hlavičky. „Na přírodě je krásné, že se neřídí našimi poučkami a občas nám ukáže, že je všechno jinak. Zatím tedy víme s jistotou jedno. Nenaplnil se předpoklad o neoplozených vejcích,“ konstatuje Michael Strnad.

Uplatní vědecké metody

Proto i nadále bude společně s dalšími sledujícími s napětím pozorovat, kolik se nakonec vylíhne mláďat. „Pokusíme se pomocí genetiky zjistit, jak je to s jejich původem. Jak to v přírodě bývá, odpověď na jednu otázku přinesla náruč otázek nových, ještě zapeklitějších, které nás snad v našem poznání posunou o kus dál,“ uvedl ornitolog s tím, že se spolehne na vědecké metody.

Od úterý 23. května se v Chýnově na Táborsku stejnopohlavnímu páru čápů bílých vyklubala dvě čápata.Od úterý 23. května se v Chýnově na Táborsku stejnopohlavnímu páru čápů bílých vyklubala dvě čápataZdroj: printscreen webové kamery města Chýnov

Jak si čápice v Chýnově žijí, se můžete podívat i vy.

Fanoušci stejnopohlavnímu páru přejí mnoho zdraví a štěstí. Čápata už konzumují potravu od svých matek, černobílé dámy se v péči o ně na hnízdě střídají, kromě zásobování potravou, upravují hnízdo a své potomky zahřívají. „Ráno jsem je viděla mrňata dvakrát zobat žížalky,“ komentuje online vysílání Hana Miklíková. „Ať se jim miláčkům dobře daří a pěkně papají a prospívají,“ dodává prosbu Miluška Kubová.