„Jsou to středně velcí ptáci o velikosti zhruba osmnácti centimetrů s převládajícím zeleným zbarvením. Jejich domovinou jsou rozsáhlá území jižní Ameriky, ve volné přírodě se tirikové vyskytují většinou v hejnech o dvaceti a více exemplářích. Živí se především měkkou stravou v podobě ovoce, bobulí, semen, larev hmyzu nebo nektaru z květů,“ vyjmenoval za provozovatele soukromé zoo Josef Bojanovský.

Zdůraznil obtíže s jejich krmením, protože se jedná o takzvané potravinové specialisty. „Jejich chov je proto méně obvyklý. Způsob krmení jim u nás přizpůsobujeme zvyklostem v přírodě. Mají dlouhý jazyk, což je předurčuje k opravdovým labužníkům, takže největší radost mají z hodně zralého až přezrálého ovoce jako jsou papája, kaki, hruška, jablka, hroznové víno a jiné,“ pokračoval Bojanovský.

V zámeckém parku ve Slavkově měla zastávku unikátní hudební a vizuální show Glorchestra. Jedinečné spojení živého orchestru a moderních hudebních žánrů, od alternativní elektronické hudby, RnB, popu až po hip hop a taneční hudbu.
Unikátní hudební show ve Slavkově nadchla lidi. Podívejte se

Další pochoutkou jsou pro ně mouční červy, které dostávají od ošetřovatelů jednou až dvakrát týdně. Tito velmi aktivní papoušci se podle nich rádi houpají na větvích, i proto jim připravují krmení ve formě "špízu" zavěšeného v jejich expozici.

Navíc kupují pyl od včelaře

„Ale jako labužníkovi jim musíme zajistit nektar z květů, který jim přidáváme dvakrát týdně po malé lžičce zamíchané například do strouhané zeleniny. Květový pyl k tomu kupujeme od včelaře. Jedná se o zrna pylu, která přinášejí včely do úlu na zadním páru nohou. Tento pyl se včelám odebírá ještě předtím než jej zpracují v úlu,“ vysvětlil provozovatel zahrady.

Vize rozšíření obce.
V Hruškách budují rodinné domy: obec je na nové obyvatele připravená

To umožňuje "lapač pylu" umístěný u česna úlu, který ze zadních nožek včel zachytí část pylových koláčků. „Pro zajímavost, včelka vyletí zhruba pětkrát za den a pylová zrna, což jsou takzvané rousky na zadních nohou, váží osm až pětadvacet miligramů a obsahuje neuvěřitelné tři až čtyři miliony pylových zrn,“ dodal Bojanovský.

Zoo v Bošovicích triky získala výměnou za mládě papoušíčka kolumbijského z loňského prvoodchovu. Papoušíčci jsou druhým nejmenším rodem papoušků, v zoo se ošetřovatelé starají o šest druhů z celkových sedmi. Odchov se přitom daří u všech. Zájemci papoušky navštíví právě v bošovické zoo každý den od desíti do osmnácti hodin včetně víkendů.