Podle expertů řada chovatelů obezitu mazlíčků nepovažuje za nebezpečí a zvířecí dietu neřeší. Přitom pár dekagramů denně navíc může u psů zapůsobit jako těžké břemeno a vést k chronickým onemocněním srdce nebo kloubů. „Nadváha může při růstovém vývoji psa nadělat velké škody,“ přitakala kynoložka. Ve výsledku navíc majitelé sáhnou hlouběji do peněženek kvůli lékům a pomoci veterinářů.

Aby zvířata nikdo neobtěžoval, není Farma Buk přístupná veřejnosti.
Surikaty jako domácí mazlíčci. Chovají je na farmě vedle zeber

Podle Hřebačkové je mýtus, že štěně má být buclaté. „Naopak, s nadsázkou má tělíčko chrastit. Při přiložení ruky bychom měli hned cítit žebra,“ poradila začátečníkům. U psů a koček má být viditelné zúžení v pase, a to u všech ras.

Náchylnější plemena

Téma kvůli velkému nárůstu obezity u mazlíčků rezonuje také v sousedním Rakousku. Vídeňská zvířecí ombudsmanka Eva Persy vzkázala: Méně pamlsků a více pohybu. „Když patnáctikilový pes dostane žvýkací tyčinku, je to v přepočtu to samé jako hamburger pro průměrného dospělého člověka. Jedno kolečko salámu pro kočku odpovídá balíčku chipsů a malému kousku sýra,“ vysvětlila veterinářka Stefanie Handl.

Zkušená cvičitelka Hřebačková zdůraznila také důležitost správného režimu krmení. „Velké množství potravy jednou denně je úplně špatně. Štěňata je vhodné krmit čtyřikrát denně, odrostlejší psy třikrát, dospělé dvakrát,“ popsala s tím, že každé plemeno má jiné potřeby. „Náchylnější k obezitě jsou buldočci, brabantíci a většina se zkrácenou čenichovou partií. Tlustou čivavu nebo krysaříka jsem ale neviděla,“ usmála se.

Trikolorní kólie
KVÍZ: Zachránce, přítel i věčný průšvihář. Poznáte psí hrdiny?

Obézní psy pak Hřebačková vídá poměrně často u starých lidí, kteří si ani neuvědomují, že dobrota navíc čtyřnohým společníkům spíše uškodí. „Tak jako u lidí platí, že jinak přibírá pes, který leží na gauči a ten, který pravidelně pobíhá na cvičišti. Výstižné je i v životosprávě pořekadlo, že pes je odrazem svého pána,“ podotkla.