„Hnízdo od té doby pravidelně monitorujeme, abychom zjistili, zda jsou v pořádku. Dvě čápata vypadala velmi vitálně a měla snahu létat. Mohli jsme tedy přistoupit k přikrmování ze střechy přilehlé haly. Třetí čápě se během všech sledování ani jednou nezvedlo, a tak bylo na zvážení prověřit jeho stav,“ uvedl Milan Oppa ze Záchranné stanice Pasíčka.

S tímto úkolem pomohli svitavští profesionální hasiči, kteří přistavili vysokozdvižnou plošinu, díky níž bylo možné se bezpečně dostat do úrovně hnízda a sledovat chování čápat z větší blízkosti.

Netopýři hvízdaví v Plzni za oknem
Pozor na invazi netopýrů, varují experti. Do bytů jich naletí oknem i stovky

„Mezitím, co kolem nás začala dvě čápata kroužit, třetí se postavilo a zamávalo nám křídly na pozdrav. V ten okamžik se černý scénář rozplynul a my mohli akci s dobrým závěrem ukončit,“ popsal Oppa.

Osiřelá mláďata z Bystrého jsou v pořádku i díky přikrmování myšími holaty a kuřaty. Krmení ubývalo, ale lidé ze záchranné stanice netušili, zda třetí mládě potravu přijímá. Museli se tudíž přesvědčit, zda je schopné stát na nohou, jinak by ho museli převézt do Pasíček. To, že vstalo a zamávalo křídly, je ujistilo, že je vše v pořádku.

Zdroj: Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka

Velkou smůlu mělo čapí mládě v Ústí nad Orlicí. Při vylétnutí z hnízda se zachytilo křídlem za téměř neviditelný drát linky od internetu. Při vyšetření v záchranné stanici se ukázalo, že má silně pohmožděné křídlo, ale rentgen naštěstí neodhalil žádné vážnější poranění. Zda se vrátí do volné přírody, je dosud nejisté.

Sýkorka uvízla v nebezpečné lepové pasti. Podařilo se ji zachránit
Bolestivá smrt. V lepidle hynou stovky zvířat, stát mění pravidla pro výrobce

„Právě jsem mu sundal z křídla fixaci, která bránila tomu, aby se mu nesvěsilo - to už by létat nemohlo. Zatím vypadá dobře, uvidíme, jak si povede v rozletové voliéře,“ poznamenal Oppa s tím, že firma nebezpečný internetový drát přislíbila odstranit, aby nedocházelo k zbytečnému poranění dalších zvířat.

Boj o život 

Když se 20. června prohnala krajem silná bouře, v Podlažicích na Chrudimsku spadlo z obrovské výšky z komína hnízdo se dvěma maličkými čápaty. Jedno bylo na místě mrtvé, ale druhé jako zázrakem pád přežilo. Asi měsíční ptáče pracovníci záchranné stanice uložili do inkubátoru. Ačkoliv to příliš nadějně nevypadalo, malý tvor začal statečně bojovat o život.

Přijímal potravu v podobě myších holat a malých rybiček namočených ve vodě. Po pár dnech začal i po čapím způsobu klapat zobákem. Malý nemotora, zdá se, svůj boj o život vyhrál.

Pražská zvířecí záchranka pomáhá zvířatům, která se ocitla v nouzi. Ilustrační snímek
Pomáhají potřebným, nyní potřebují pomoci. Krize dopadla i na zvířecí záchranáře

„Vyvíjí se dobře, klape zobákem na venkovním hnízdě, má se k světu. Ale tím, že se letos navrátí do volné přírody, si jistý nejsem,“ dodal Oppa. I podlažické ptáče je sirotek. Jeden z jeho rodičů se po bouři vrátil na podlažický komín, ale když viděl, že mláďata v rozbořeném hnízdě nejsou, odletěl.

Záhadou pro záchranáře je mrtvý čáp, kterého nedávno v Zámrsku na Orlicku srazil vlak. Nebyl okroužkovaný a v hnízdech v okolí žádný pták nechyběl.