Protože se dny krátí a světla ubývá a řada psů splývá s okolím i ve dne, je potřeba se zaměřit na světla a reflexní prvky. „Reflexní prvky opravdu nepodceňujte. Pro lepší kontrolu chlupáčů jim na venčení dáváme reflexní nebo protector vestu. Vestička je díky výrazné barvě krásně vidět a my si tak v klidu můžeme užívat procházek. Reflexní prvky na obojku, vodítku nebo postroji zvýší viditelnost o desítky metrů. A když už budete kontrolovat šatník vašeho mazlíka, koukněte i na svůj. Černý chodec u cesty není pro řidiče nic moc,“ doporučila Karolína Cipro, spoluzakladatelka značky Løype.

Protector vesta je ochranná vesta s výraznou žlutou a oranžovou barvou a reflexními proužky. Je z odolnějšího materiálu se spodní částí z kevlaru, který zamezuje za zhoršené viditelnosti oděrkám psa o různé větvičky a trny. Pro rychlé a aktivní psy ji ze zkušenosti chovatelé doporučují používat celoročně. Těm méně aktivním psům, kteří chodí po cestách, stačí reflexní vestička z obyčejného materiálu.

Psa je vhodné na venčení za tmy vybavit i různými světýlky, svítícími obojky a postroji. Na trhu je takových doplňků celá řada a můžete si vybrat ze škály barev, které preferujete a hodí se vašemu psovi k dalšímu jeho vybavení.

Obleček psa zahřeje a ochrání před vlhkem

Psi v chladnu ocení také funkční oblečení. Oblékání psa rozhodně není ostuda. Jestliže je pes zvyklý přespávat v teple domova, je mu venku zima, stejně tak jako nám. Delší pobyt v chladu a vlhku může navíc způsobovat oslabení imunity, respirační onemocnění a bolesti kloubů a páteře.

Psi reagují na chlad a vlhko různě, zejména menší plemena projevují pocit chladu chvěním nebo třesem. Naopak větší a aktivnější jedinci mohou být vůči nižším teplotám více odolní. „Kvalitní obleček pro psa chrání všechny velké svalové partie a celá záda. Na podzim nemusí být zateplený, ale stačí pláštěnka. Ty kvalitní nepromoknou a neprofouknou. Hafan si pod nimi drží svoje teplo,“ uvedla Karolína Cipro.

| Video: Youtube

Zároveň důraznila, že střih oblečku je opravdu zásadní pro funkci. „Obléci slušivý kabátek s kapucí, který končí v půli zad, je nesmyslný módní výstřelek. Řada módních oblečků psům také překáží v pohybu,“ upozornila Cipro.

Obzvlášť pokud psa venčíte na vodítku, pohybem se příliš nezahřeje a může prochladnout. Svaly zimou tuhnou a když pak přijde prudký pohyb, může se také stát nepříjemný úraz. Před jakoukoli aktivitou je tak potřeba psa dostatečně rozehřát. Tedy nejprve se projít a postupně na pohybové aktivitě přidávat. „Pokud je váš pes krátkosrstý, opravdu ho raději oblečte. Zahřátý bude víc v klidu,“ dodala Cipro.

Zateplené zimní bundy ale zařaďte až na zimu, aby se pes naopak zbytečně nepřehříval. Nevhodné jsou i svetry a další materiály, které mohou navlhnout. Na podzim jsou nejlepší volbou kabátky ze softshellu a jiných funkčních materiálů. „Doporučuji zvolit střih, který není třeba oblékat přes hlavu a do kterého nemusíte pejskovi pomáhat navlékat tlapky. Nešetrná a násilná manipulace může způsobit psovi i blokádu krční páteře,“ varuje veterinářka Dagmar Zähringer.

V závislosti na množství aktivity je třeba některým psům také upravit krmnou dávku, v chladnějším počasí totiž někteří psi takový výdej energie nemají a váha pak může jít nahoru. Pokud vidíte, že vám parťák s podzimem naopak hubne, nebojte se dopřát mu trochu více krmiva.