Kočka plemene Ashera je skutečně unikátní, proto si ji často vybírají boháči z celého světa, aby těmito šelmičkami potěšili sebe i své blízké. Musí se však smířit s tím, že se rozhodně nerodí v žádné množírně, roční počet koťátek (mluví se asi o stovce mláďátek) v nabídce je proto omezený a tak všichni zájemci mohou čekat na takovéhoto mazlíčka i klidně rok. A pokud chtějí tu nejluxusnější variantu, tak ještě déle.

Přitom ashera se prodává se v přepočtu zhruba za půl milionu korun.

Zdroj: Youtube

„Vypadá sice velmi exoticky, ale pod kůží je to pořád kočka, velmi nenáročná na péči a extrémně přátelská,“ sdělil agentuře Reuters Simon Brodie, zakladatel společnosti Lifestyle Pets, která plemeno do současné podoby vyšlechtila teprve v roce 2000.

„Možná každého už někdy napadlo: nebylo by skvělé mít doma leoparda nebo tygra? Samozřejmě to není vůbec snadné a příliš praktické, ale pořízení kočky plemene Ashera se tomuto splněnému snu blíží nejvíce,“ dodal v rozhovoru.

S cukrovkou bojují i domácí mazlíčci. Není to přitom diagnóza smrti
Cukrovkou trpí i domácí mazlíčci. Neznamená smrt, nezbytný je však pevný režim

Podle Brodieho není ashera tak odtažitá jako některé kočky, dokáže otevřít dveře a nedělá ji potíž chodit na vodítku, když se s ní majitel vydá na procházku jako se psem. Ashery jsou totiž vytrvalé, fyzicky velmi statné, v pohybu však velice ladné. Nenechají tak popřít svůj původ.

„Jsou to spíše takoví psi než cokoli jiného,“ řekl s úsměvem Brodie pro Reuters.

Varianty plemene

Základní: Je to hlavní varieta plemene Ashera. Vyniká krémovou barvou a výraznými hnědými skvrnami.
Hypoalergenní: V tomto případě je vzhled naprosto totožný se základní varietou. Liší se pouze tím, že mají srst, která nevyvolává alergie.
Sněžná: Srst je bílá s jantarově zabarvenými skvrnami.
Královská: Tato varieta je nejméně známá a také nejvzácnější a nejexkluzivnější. Takového kočky mohou být krémové barvy se skvrnami nebo černými a oranžovými pruhy.

Oči ashery mají obvykle zelenou nebo medovou barvu. Tato vzácná kočka se dožívá 8 až 10 let. Nejde o plemeno, které by bylo náchylné k nemocem. Na druhou stranu jich bylo na světě zatím natolik málo, aby bylo možné získat souhrnnější informace.

Vykastrovaná mláďata 

Známá bloggerka zabývající se kočkami Nicole Cosgrová připomenula, že asheru si lze koupit jen přímo od společnosti Lifestyle Pets. Ta si její genetický původ natolik chrání, že mláďata prodává pouze jako vykastrovaná. Dočkat se tak vlastních koťátek či si rovnou založit chovatelskou stanici je tak na rozdíl od drtivé většiny plemen nemožné.