V sobotu se na Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů v Plzni obrátila žena, která sice pochází z Plzně, ale nyní žije v Africe ve státě Sierra Leone.

„Včera jsme odchytili rybaříka, který si upálil křídlo – narazil do skleněných dveří a spadl na gril. Vzali jsme ho domů, protože nemůže létat, jinak se ale zdá být v pořádku, jen jedno křídlo má opálené. Můžete poradit, jak se o takového ptáčka nejlépe postarat? Je to Pygmy Kingfisher, úplně asi ten nejmenší rybařík, který tady žije. Našla jsem si, že baští hmyz, což asi není problém, ale jak mu zajistit ubytování, než se křídlo zotaví – pokud tedy je vůbec možné, aby dorostlo. Moc předem děkuji za případné rady,“ popsala Plzeňanka Andrea.

Zubařka Hana Makoňová zachraňuje zvířata dvacet let
Zubařka zachránila labuti život operací. Veterináři ji udali kvůli týrání zvířat

Podle přiložených fotografií se opravdu nejspíše jedná o afrického nejmenšího ledňáčka – rybaříka, který je ještě menší než náš ledňáček. „Okamžitě jsem poslal fotografii doporučené ubikace i s bidélkem a další pokyny ohledně misky s vodou a krmením a za pár minut přišly z Afriky další snímky,“ říká Karel Makoň, který ocenil, že ona dáma přesně popsala situaci, určila druh pacienta a zjistila si i dost informací.

Plzeňští ochránci zvířat si připsali neobvyklý zásah. Na dálku pomáhali rybaříkovi v africkém státě Sierra Leone.Plzeňští ochránci zvířat si připsali neobvyklý zásah. Na dálku pomáhali rybaříkovi v africkém státě Sierra LeoneZdroj: DESOP Plzeň

„Do hodiny byl rybařík ubytovaný i s nabídkou potravy, v tomto případě místního hmyzu,“ dodal Makoň.