V zoo žije v současné době sedm lvů – dvanáctiletý Mates se svými dvouletými potomky Fazanem a Faridou a od nich zatím oddělená samice Tamika, která nyní pečuje o tři mláďata. Lvíčata se narodila 9. května. „Mláďata ještě nejsou velká dost na to, abychom je mohli s ostatními propojit. To uskutečníme zhruba 80. den od jejich narození, tedy cca na konci července,“ informoval mluvčí zoologické zahrady Martin Vobruba s tím, že pobyt lvů ve venkovním výběhu bude v nejbližší době přerušovaný kvůli péči o trávník.

Lvi se množili

Plzeňská zoo chovala lvy berberské až do roku 2002 klecovým způsobem, pak byl postavený výběh venkovní. Lví pár se v roce 2016 začal množit a vznikla tak potřeba jim prostor upravit. „Součástí jeho modernizace v roce 2022 se stala úprava a doplnění o nové bezpečnostní prvky tak, aby vyhovoval nově přijatým legislativním a veterinárním požadavkům týkající se chovu lvů,“ popsal mluvčí.

Podle Martina Vobruby přibylo ve výběhu i jeho oko-lí mnoho nových doprovodných prvků. „Rozšířen byl například vodní příkop s pohledovou vyhlídkou od hlavní pokladny, nyní je široký 8 metrů a prosklené zábradlí na vyhlídce měří 26 metrů,“ uvedl Vobruba.

Ilustrační snímek
Vedra udeřila. Počasí umí potrápit i zvířata, chyby majitelů mohou být fatální

Od západu byl zmodernizovaný výběh doplněn okolními a souvisejícími objekty, tedy novou separační klecí pro lvy, Rajskou zahradou, informačním objektem, vyhlídkou, Berberským objektem a Berberským stanem. „Naším záměrem bylo doplňkové objekty koncipovat v berberském stylu nejen s informacemi pro návštěvníky o berberské kultuře, ale také o tom, jaký vliv měl právě lev berberský na kulturu Berberů,“ vysvětlil mluvčí.

Na nových naučných panelech se proto návštěvníci dočtou o Berberech, lidech a přírodě severní Afriky, a mnoho informací o lvech, jejich roli a životě v přírodě a způsobu chovu v zoo i o samotném plzeňském chovu. Část expozice je také věnovaná informacím o výskytu lva v českých dějinách a české heraldice.

Mísy, textilie, tajin

Rajská zahrada obsahuje ornamenty nebo kašnu a je vybudovaná podle stylu a pravidel arabských zahrad. „V domku návštěvníci uvidí v expozici například ručně malované mísy a další nádoby na přípravu jídla, nechybí další předměty denní potřeby a textilie. Zajímavostí je originální marocký tajin (typický marocký hrnec pozn. red.),“ vyjmenoval Vobruba.