„I já jsem měl štěstí a labutě na řece Mži nafotografoval. Zatímco samice se nechala přilákat na rohlík bez problémů, Trenér byl evidentně hodně ostražitý. Zda na lokalitu labutě dolétly anebo dorazily po vodě od dolanského jezu, se mi zjistit nepodařilo,“ uvedl zvířecí záchranář Karel Makoň.

Labutího samce na jaře v Plzni odchytili a přesunuli ochránci z plzeňské záchranné stanice živočichů z Radbuzy na Horní kokotský rybník. Statný labuťák byl totiž v posledních letech postrachem kanoistů, kteří na řece trénovali. Chránil si hnízdiště a neváhal proto vodáky pronásledovat až k papírenské lávce či k jejich nástupnímu molu u loděnice. Některé dokonce i převrátil.

Zubařka Hana Makoňová zachraňuje zvířata dvacet let
Zubařka zachránila labuti život operací. Veterináři ji udali kvůli týrání zvířat

Začátkem letošního dubna se s partnerkou tradičně vrátil nad jez u Mrakodrapu k Papírenské lávce. „Dokud bylo zataženo, tak se to s obrovským labuťákem dalo vydržet. Jakmile však vysvitlo sluníčko, nastoupaly mu opět hormony na takovou hladinu, že projet kolem i na rychlostní kánoi byl docela problém,“ popsal Karel Makoň ze záchranné stanice s tím, že o kus dál na řece trénují i dračí lodě a ani těch se obzvláště bojovný samec nebál.

„A tak od prvního dne, co se labutí pár na řece objevil, jsme spolu s odborem životního prostředí městské policie opět řešili, zda by nebylo lepší labutě přesunout na jinou lokalitu, dřív než začnou stavět hnízdo. Navíc loni na řece byl problém i s tím, že se opět muselo s kolísající vodní hladinou neustále s hnízdem hýbat a následně tři mláďata, která pár pracně vyseděl, v prvním týdnu života zmizela, pravděpodobně spadla z jezu U Mráčku,“ uvedl Makoň.

Osamělý pták 

Jenže v novém bydliště vydržel pár jen pár měsíců. Už v červnu si to se zastřiženými křídly mířil pěšky zpátky k Plzni. „Naše předposlední setkání bylo v červnu u hajného městských lesů Karla Krátkého před hájovnou u Bušovic, kdy obě dvě labutě se zastřiženými tekami na jednom křídle kráčely pěšky po silnici z Horního kokotského rybníka směrem k řece Klabavě, potažmo Berounce. Nemohl jsem je nechat jít pěšky takovou dálku po poměrně frekventované silnici, a tak jsem je dovezl až na řeku Berounku k Dolanskému mostu,“ vysvětlil Makoň.

Ochranáři problematický pár z Radbuzy odchytili a převezli na Dolní Kokotský rybník na Rokycansku poprvé už v roce 2019. Rybník kde v minulosti labutě hnízdily a vyváděly mladé. Jenže po měsící labuťákova družka uhynula. Osamělý vdovec se pak na lokalitě zdržoval ještě asi měsíc. Když se za ním vyrazili podívat na kolech i rychlostní kanoisté z TJ Plzeň Prazdroj, tak už na rybníku nebyl.

Trenér se vrátil, labutí samec prohání vodáky po Radbuze
OBRAZEM: Trenér se vrátil. Labutí samec prohání vodáky po Radbuze

A kde se tenhle labuťák vlastně vzal? „V roce 2012 jsem dvouletého labutího samce celého od oleje vytáhl s hasiči z řeky Berounky u norné stěny nedaleko kostela sv. Jiří v Plzni – Doubravce. Museli jsme ho na stanici vykoupat, odmastit a vysušit, jelikož olej z bleskem poničené trafostanice, který někde u výstaviště natekl do řeky Mže, by si sám z peří neodstranil. V tu dobu to byl nehnízdící mladíček, kterému jsem před vypuštěním zpět na řeku Berounku na nohu nasadil ornitologický kroužek s číslem,“ vyprávěl už dříve Makoň.

Od té doby se z původně neznámého mladého labuťáka stal pro zachránce kamarád a i vodácký rival. „Možná to, že prohání právě kanoisty a vodáky, je následek toho, že jsme ho tenkrát poměrně dlouho s hasiči po Berounce honili. Možná je to prostě jen trauma z mládí a chce nám to teď vrátit,“ krčí rameny ochranář.