V Národním muzeu vystřídá preparát Súdána jeho kostra. Ve Dvoře Králové nosorožce naloží do velké bedny a ještě o víkendu zamíří nákladním autem do Belgie na letiště, pak už zamíří do Keni. 

Sudán prožil neobyčejný život. V 70. letech minulého století unikl přesunem do Dvora Králové vybití příbuzných ve volné přírodě. Zplozením dvou samic významně přispěl k zachování svého druhu. Poslední roky života strávil v Africe, kde v roce 2018 uhynul.

Safari Park Dvůr Králové nad Labem má světový unikát. Narodilo se zde třetí mládě nosorožce dvourohého východního za jediný rok. Je to kluk a jmenuje se Magashi
Světový unikát. Ve Dvoře Králové se narodil třetí nosorožec za jediný rok

Vzácný nosorožec patří mezi největší symboly ochrany zvířat ve volné přírodě. Má sochu v New Yorku i na kruhovém objezdu ve Dvoře Králové nad Labem. Snímek Súdána, který se stal fotografií desetiletí podle čtenářů National Geographic, obletěl celý svět. Je na něm zaznamenáno rozloučení ošetřovatele s nosorožcem před jeho skonem.

Vlajkové zvíře

„Vlajkovým zvířetem Safari Parku jsou nosorožci. Vyvážení černých nosorožců do Tanzánie nebo Rwandy, kde se úspěšně rozmnožují, nebo záchrana nosorožců severních v Keni, přináší Dvoru Králové celosvětovou prestiž a kredit. Sudán, který prožil většinu života ve Dvoře Králové a poté v Africe, je nejslavnějším nosorožcem světa,“ řekl loni Deníku ředitel královédvorské zahrady Přemysl Rabas.

Zemřel nosorožec SudánNosorožec Sudán na archivním snímkuZdroj: Jan Stejskal

Po Sudánově smrti se do Česka dostaly jak kosterní pozůstatky, tak kůže. Ta byla uchována v soli a experti z ní vytvořili dermoplastický preparát.

Safari Park Dvůr Králové je koordinátorem snah o záchranu nosorožců severních bílých. V současné době už jsou na světě známy pouze dvě samice, obě se narodily ve Dvoře Králové a v současnosti žijí v Keni. Jejich jedinou nadějí na rozmnožení jsou umělé metody reprodukce. I kvůli tomu jsou uchovávány kmenové buňky samotného Súdána.