Mládě vombata se narodilo v září loňského roku, od letošního února pak začalo vystrkovat končetiny z vaku a od března svou, tehdy ještě holou, hlavu.

Podle chovatelů je nyní již osrstěné a vydalo se i na procházku. Vombati se totiž, podobně jako jiní vačnatci, rodí v embryonálním stádiu a následný vývoj tak probíhá v bezpečí matčina vaku.

Zda se jedná o samce nebo samičku se lidé dozví již v sobotu 15. června, kdy jméno odhalí patron pražských vombatů herec a moderátor Ondřej Sokol. Celá slavnostní akce se uskuteční v odpoledních hodinách v Darwinově kráteru, kde jsou vombati v Zoo Praha umístění.

Rodiči narozeného mláděte jsou bezmála čtyřletý samec Cooper původem ze Zoo Hannover a samice Winkleigh, která se narodila v záchranné stanici Trowunna Wildlife Sanctuary v Tasmánii. Jedná se o první pár vombatů obecných v Česku.

Cooper a Winkleigh to podle ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka neměli zpočátku vůbec jednoduché.

Přímo z Tasmánie pocházející samice proháněla Coopera po výběhu a uštědřila mu při seznamování nejeden kousanec. Neexistuje ale lepší potvrzení toho, že si k sobě našli cestu, než narozené mládě – první svého druhu v českých zoologických zahradách,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

První vombatí pár v Česku už si na sebe zvykl:

| Video: Youtube

Vombati jsou vačnatci příbuzní koalám a jsou proslulí svým roztomilých vzezřením a i unikátním trusem ve tvaru kostek.

Návštěvníci Zoo Praha je mohou nejlépe spatřit během jejich komentovaného krmení, které probíhá pravidelně od 1. června každý den ve 14 hodin v expozičním celku Darwinův kráter v dolní části zoologické zahrady.

„Vedle křtin bude v sobotu připraven i tematický program pro dětské návštěvníky na Veselovského louce a v jejím okolí. Inspirován je výzkumem „vombatího chlapce“ Petera Johna Nicholsona a zahrnuje např. hrabání či měření vombatích nor, hledání pokladu, vršení vombatích kostek či ukázky jejich netypické obrany," doplnil mluvčí Zoo Praha Filip Mašek.