„První tři samice jsme obdrželi v dubnu 2008. Teprve v roce 2014 jsme těmto houbožravým, ke stresu náchylným a psychicky labilním želvám vyprecizovali podmínky terária ve Velemlokáriu do takové podoby, se kterou jsme my i želvy byli spokojení. Ve stejném roce k nám dorazil i domnělý samec, avšak ten se záhy ukázal být čtvrtou samicí v našem chovu,“ popisuje Petr Velenský.

Mýval severní
V zoo nekončí, čeká je kulka. Domácí odchyty šelem nemají šťastné konce

Sehnat vhodného samce bylo náročné, protože pražská Zoo chová tento druh jako jediná v Evropě. Pátrání tedy muselo být rozšířené do celého světa. V roce 2020 se objevila o vhodném jedinci v Taipei Zoo na Tchaj-wanu.

 „Se Zoo Taipei máme vřelé vztahy – ostatně pochází z ní i náš pár luskounů – avšak kýžený samec želvy dlaždicovité se do tamní zoo dostal jako zabavené zvíře. Jeho cestu k nám proto zkomplikoval legislativní proces. Po velmi perném vyřízení administrativy a transportu, který tento druh nesnáší dobře, k nám samec dorazil až v prosinci 2022,“ líčí Velenský.

Samec ale na nic nečekal a ihned po konci povinné karantény začal s námluvami. Na konci března tohoto roku již jedna ze samic nakladla snůžku vajec do hnízdní kupy. Tu bedlivě střežila. Jednou ze zvláštností těchto želv je totiž i rodičovská péče o vejce.

Od úterý 23. května se v Chýnově na Táborsku stejnopohlavnímu páru čápů bílých vyklubala dvě čápata
Neuvěřitelné se stalo skutečností. Dvě čapí družky z Chýnova spolu vyvedly mladé

Čtvrtého června se z nich vylíhly dvě malé želvy, které zatím zůstávají v zázemí. Skupinu dospělců však mohou návštěvníci pozorovat ve Velemlokáriu.

Ohrožený druh 

Druh želv dlaždicovitých je podle Červeného seznamu IUCN ohrožený. V Číně dokonce kriticky ohrožený. Přičinami jsou ztráty přirozeného prostředí i ilegální obchod na asijských trzích. Toto úspěšné rozmnožení je proto velmi důležitým počinem. Pokud se odchov zdaří, může vznikající pražská metodika pomoct v chovu i dalším chovatelským institucím.