Problémy se zuby a dásněmi mohou trápit i psy, a to především ty ve starším věku. Každý druhý pes se navíc setká se záněty dásní, které mohou mít zdravotní komplikace.

Na rozdíl od lidí si psi zuby většinou nečistí denně. Je tak potřeba zdraví jejich chrupu podporovat vhodnou stravou, pamlsky, ale také pravidelně navštěvovat veterináře. Psy může potrápit zubní kámen či záněty dásní nebo závěsného aparátu. Všechny komplikace mohou později přinést bolesti a zdravotní potíže v podobě infekce včetně následného vypadávání zubů.

Vhodné je začít psa už od štěněte zvykat na čištění zubů speciálním gumovým kartáčkem za pomoci speciální psí zubní pasty, která navíc psům chutná. Zuby je ideální čistit 4 až 5x týdně. Nikdy nepoužívejte lidskou zubní pastu.

Celoživotní prevencí proti nemocem chrupu je také kousání a okusování, které psi navíc milují. Je vhodné mít doma dostatek psích hraček, které pes může žvýkat. Pohyb totiž masíruje dásně a pomáhá proti zánětům. „Pejskům také z tohoto důvodu více prospívají granule. Mají tvrdou konzistenci, a tím pádem dobře masírují dásně a čistí zuby od zubního plaku. Vhodné jsou granule lisované za studena, jsou tvrdší, a tím čistí přirozeně mechanicky chrup psa. Dobré je také pravidelně dávat psovi speciální kousací pamlsky,“ řekl odborník na psí výživu Jiří Švihálek. Dodal, že je třeba sledovat složení pamlsků a dávat si pozor na kosti. Ty musí být vždy syrové, nikdy ne pečené. Tepelně upravené kosti se štěpí a mohou psovi poranit žaludek.

To, že s chrupem psa není něco v pořádku, poznáte podle výraznějšího zápachu z tlamy, zarudlých dásní nebo hnědožlutého povlaku na zubech. Věnujte také pozornost tomu, jestli pes při přetahování nemá od dásní zakrvácené hračky. V pozdějších fázích onemocnění chrupu pes odmítá tvrdou stravu, protože ho zuby při jídle bolí.