ŘSD informovalo, že v minulém roce musela být z blízkosti jednoho z mostů na silnici I/39 poblíž Volar odstraněna nepovolená stavba. Podle vyjádření silničářů šlo o bobří hráz, kterou si místní bobr vybudoval z poměrně velkého množství dřeva u Chlumského rybníku přímo před mostem ŘSD. Hráz mohla v případě zvýšeného průtoku vody v potoce potenciálně ohrožovat bezpečnost provozu na silnici.

Sysel obecný.
OBRAZEM: Návrat po padesáti letech. V Podyjí je znovu k vidění sysel

Naneštěstí pro silničáře však bobra likvidace jeho hráze neodradila. Téměř okamžitě začal s budováním nové hráze na tom samém místě. Problém se tak vyřešil jenom na chvíli, postupem času by bylo potřeba odstraňovat další a další hráze.

Úspěšný boj

„Po konzultaci s odborníky bylo rozhodnuto o prakticky jediném možném řešení, které zajistí bezpečnost provozu na silnici a eventuálně donutí bobra přesunout se dále po proudu potoka, kde jeho hráz nebude nikoho ohrožovat. Bobří hráz se částečně narušila, na místo byly položeny kanalizační roury a přítok jednotlivých rour se ohradil pomocí kari sítí. Toto provizorní řešení sice není zcela vzhledné, nicméně zajistí průtok vody. To znamená, že význam bobří hráze je následně nulový,“ uvedlo ŘSD na svém webu.

Zdá se tedy, že tentokrát byl boj s bobrem nakonec úspěšný.