Opice se zoufale zmítá ve svěráku, obličej má sevřený hrůzou. V klecích naproti leží zubožení psi a kočky v kalužích krve. Drastické záběry, které nedávno pořídili investigativní novináři v laboratoři poblíž Hamburku, vzbudily obrovskou volnu nevole. Pobouření ještě zesílilo s prohlášením, že kontroly v minulých letech žádné nedostatky v péči o zvířata nezjistily. V řadě zemí Evropy už se proto plánují změny legislativy. Přísnější normy připravilo i Česko.

Jaké? Ministerstvo zemědělství navrhuje pokusy na zvířatech omezit. Pokaždé, když bude mít výzkumník možnost použít jakoukoliv jinou metodu, například tkáňovou kulturu, chytrý počítačový program nebo zvířecí orgán z jatek, bude jí muset dát přednost.

Užívají se myši, psi i koně

„Kdykoli to je možné, je uživatel pokusných zvířat, namísto pokusu, povinen použít jinou vědecky vyhovující metodu či zkušební strategii, při níž se nepoužívají živá zvířata,“ stojí přímo v návrhu zákona na ochranu zvířat proti týrání, který nyní ministerstvo posílá do prvního čtení ve sněmovně. Vedení resortu současně po laboratořích požaduje, aby počet pokusných zvířat snížily na minimum.

VAROVÁNÍ: Následující záběry jsou drastické

Dnes v nich totiž končí statisíce živých tvorů. Podle oficiálních statistik ministerstva zemědělství se u nás k pokusům každoročně použije zhruba čtvrt milionu zvířat. Většinou jde o myši a ryby, k testům se ale používají i větší savci jako třeba psi, kočky, koně nebo skot. Desetina z nich testy nepřežije.

„Oprávnění provádět pokusy na zvířatech má asi 85 zařízení,“ doplňuje mluvčí resortu Vojtěch Bílý a dodává, že počet laboratoří se může během roku měnit. Jak nová pravidla se statistikou zahýbají, ale nedokáže odhadnout. „A to kvůli mimořádné různorodosti prováděných pokusů,“ říká.

Infografika

Pokusy kvůli krému

Podle Ivany Šurové z firmy MediTox, která zvířata k výzkumům používá, už se laboratoře snaží živé tvory nyní nahrazovat. „Testy se dělají buď in vitro metodou (na kultivátech ve zkumavce – pozn. redakce), nebo na nižším počtu zvířat,“ uvedla Šurová.

V minulosti už Evropská unie zakázala takové pokusy, které se na zvířatech dělaly kvůli kosmetice. Podle Gabriely Štěpanyové z ministerstva zdravotnictví se přitom zákaz vztahuje i na takové výrobky, které obsahují pouhou přísadu původně testovanou na zvířatech mimo Unii.