Opice se zoufale zmítá ve svěráku, obličej má sevřený hrůzou. V klecích naproti leží zubožení psi a kočky v kalužích krve. Drastické záběry, které nedávno pořídili investigativní novináři v laboratoři poblíž Hamburku, vzbudily obrovskou volnu nevole. Pobouření ještě zesílilo s prohlášením, že kontroly v minulých letech žádné nedostatky v péči o zvířata nezjistily. V řadě zemí Evropy už se proto plánují změny legislativy. Přísnější normy připravilo i Česko.

Češi jsou podle mezinárodních srovnání vyhlášenými „pejskaři“.
Češi jsou milovníky psů. Dvě pětiny majitelů dovolí mazlíčkům ležet v posteli

Jaké? Ministerstvo zemědělství navrhuje pokusy na zvířatech omezit. Pokaždé, když bude mít výzkumník možnost použít jakoukoliv jinou metodu, například tkáňovou kulturu, chytrý počítačový program nebo zvířecí orgán z jatek, bude jí muset dát přednost.

Užívají se myši, psi i koně

„Kdykoli to je možné, je uživatel pokusných zvířat, namísto pokusu, povinen použít jinou vědecky vyhovující metodu či zkušební strategii, při níž se nepoužívají živá zvířata,“ stojí přímo v návrhu zákona na ochranu zvířat proti týrání, který nyní ministerstvo posílá do prvního čtení ve sněmovně. Vedení resortu současně po laboratořích požaduje, aby počet pokusných zvířat snížily na minimum.

VAROVÁNÍ: Následující záběry jsou drastické

Zdroj: Youtube

Dnes v nich totiž končí statisíce živých tvorů. Podle oficiálních statistik ministerstva zemědělství se u nás k pokusům každoročně použije zhruba čtvrt milionu zvířat. Většinou jde o myši a ryby, k testům se ale používají i větší savci jako třeba psi, kočky, koně nebo skot. Desetina z nich testy nepřežije.

Jihomoravskou faunu v posledních letech rozšířila například želva nádherná.
České rybníky obydlely želvy z Ameriky. Už snesly i první vajíčka

„Oprávnění provádět pokusy na zvířatech má asi 85 zařízení,“ doplňuje mluvčí resortu Vojtěch Bílý a dodává, že počet laboratoří se může během roku měnit. Jak nová pravidla se statistikou zahýbají, ale nedokáže odhadnout. „A to kvůli mimořádné různorodosti prováděných pokusů,“ říká.

InfografikaZdroj: Deník

Pokusy kvůli krému

Podle Ivany Šurové z firmy MediTox, která zvířata k výzkumům používá, už se laboratoře snaží živé tvory nyní nahrazovat. „Testy se dělají buď in vitro metodou (na kultivátech ve zkumavce – pozn. redakce), nebo na nižším počtu zvířat,“ uvedla Šurová.

V minulosti už Evropská unie zakázala takové pokusy, které se na zvířatech dělaly kvůli kosmetice. Podle Gabriely Štěpanyové z ministerstva zdravotnictví se přitom zákaz vztahuje i na takové výrobky, které obsahují pouhou přísadu původně testovanou na zvířatech mimo Unii.

První místo: Zvířecí pacient
Čtenáři Deníku rozhodli, kdo je nejhezčí čtyřnohý pacient