Co všechno může stres způsobit a jak mu předcházet?
Nejčastější příčinou poruch chování je chronický stres, který způsobuje například nuda nebo špatné životní podmínky, ale samozřejmě mohou být způsobeny i medicínským problémem, který bychom se měli snažit vždy vyloučit.

Jaké jsou poruchy chování?
Mezi poruchy chování patří agresivita, separační úzkost, porucha eliminačního chování, což znamená močení a defekace na nevhodných nebo neobvyklých místech, značkování, abnormality v příjmu potravy ať už se jedná o požírání atypických věcí, hltání, či odmítání potravy, ale též sem patří stereotypní chování jako neproměnlivé a opakované chování bez zjevné funkce a podobně.

Blanenský psí útulek funguje přes dvacet let. Za tu dobu jeho branou prošlo 1628 psů. Od roku 2008 městské zařízení vede Jarmila Jurová.
Pořídit si psa? Závazek na celý jeho život, říká vedoucí blanenského útulku

Co je to separační úzkost?
Separační anxieta je definována jako soubor nežádoucích projevů v okamžiku, kdy je pes nechán o samotě. Rizikovými faktory pro vznik úzkosti může být častější stěhování, změny denního režimu, pobyty v hotelích. Může se vyvinout především u psů, kteří jako štěňata nezůstávali ani chvíli o samotě. Jedná se pravděpodobně o pocit ztráty kontroly nad prostředím a z něj plynoucí stres z osamělosti, kterou pes vnímá jako nestandardní.

Jak se projevuje?
Projevovat se může hyperaktivitou nebo naopak sníženou aktivitou, štěkáním či jinou vokalizací, neobvyklým močením, destruktivním chováním a hlavně snahou upoutat pozornost. Doporučitelné je zvykat psa postupně na samotu již od štěněte, prodělat se psem základní výcvik, ignorovat psa před odchodem.

Koronavirová pandemie dopadá i na psychiku čtyřnohých mazlíčků
Psi jsou schopni rozpoznat různé jazyky i smyšlená slova, tvrdí nová studie

Jak se projevuje stres u koček?
U koček je jednou z nejčastějších zdravotních komplikací sterilní zánět močového měchýře. Hlavní příčinou tohoto zánětu je stres. Jeho projevem je časté a bolestivé močení často na neobvyklých místech. Především u kocourů pak může dojít až k ucpání močových cest a ke vzniku život ohrožující situace, kterou je potřeba řešit urgentně. Majitel by se určitě měl snažit odhalit mírné známky stresu včas, a snažit se tak předejít závažnějším obtížím.