Elmer a Lima, tučňáci stejného pohlaví, se stali pěstouny narozeného mláděte v syrakuské zoologické zahradě. Gay opeřenci se dali dohromady v minulém období páření a na podzim si společně postavili hnízdo, které bránili před ostatními.

Kvůli jejich vzájemné oddanosti napadlo odborníky z Rosamond Gifford Zoo nejdříve vyzkoušet jejich rodičovské schopnosti s použitím falešného vajíčka. Chtěli tak prověřit, zda je dvojice schopna se později postarat o skutečné vejce.

Zkouška opatrovnictví

Někteří potenciální rodiče tučňáků totiž své vejce umístí vedle sebe, místo toho, aby na něm seděli a udrželi jej v teple. Nebo spolu bojují o šanci vejce zahřívat.

Naštěstí, Elmer a Lima se prokázali jako důslední a starostliví rodičové. Jakmile pár prošel testem, pracovníci zoo nahradili falešné vejce skutečným, které pocházelo od jiného páru tučňáků, u nichž už dříve došlo k neúmyslnému rozbití oplodněného vajíčka.

Keporkak, ilustrační foto
Tajemství velryb: Plíce jim chrání speciální zátka. Vědci popsali, jak funguje

A ani v tomto případě jejich otcovský instinkt nezklamal. V inkubaci vajíčka se tučňáci střídali, dokud se nevylíhlo. Mládě tučňáka se bez komplikací a zdravé narodilo na Nový rok. Zatím ale nebylo pojmenováno, sdělili pro Daily Mail představitelé zoo. „Elmer a Lima byli příkladní ve všech aspektech péče o vejce,” řekl ředitel zoo Ted Fox.

Mládě je nyní v dobrém stavu a nadále o něj pečuje homosexuální pár.

„Elmer a Lima odvádějí skvělou práci,” uvedl Fox v prohlášení. “Jakmile budou mít zkušenosti a dobře se o potomka postarají, budeme uvažovat, že se stanou pěstouny dalšího vajíčka.”

Ředitel dále dodal, že úspěch gay tučňáků ukazuje, že myšlenka „rodiny” není druhově specifická a že také netradiční rodiny mohou úspěšně vychovávat děti. „Úspěšná pěstounská péče Elmera a Limy je dalším příběhem, o který se naše zoo může podělit, aby pomohla lidem všech věkových kategorií a jakéhokoli původu mít vztah ke zvířatům," doplnil.

Koronavirová pandemie dopadá i na psychiku čtyřnohých mazlíčků
Psi jsou schopni rozpoznat různé jazyky i smyšlená slova, tvrdí nová studie

Zoo Rosamond Gifford se v roce 2005 připojila k plánu pro přežití ohrožených tučňáků Humboldtových otevřením expozice Penguin Coast. Založila vlastní kolonii s osmnácti ptáky z jiných zoologických zahrad. Od té doby se jim vylíhlo více než 55 mláďat tučňáků.

Stejnopohlavní tučňáčí rodiny

Už dříve jiné zoologické zahrady zaznamenaly úspěch s tučňáky stejného pohlaví, kteří se starali o vajíčka i novorozence. V roce 2015 se taktéž dvěma samečkům tučňáka Humboldtova podařilo zdárně postarat o opuštěné vejce v londýnské zoo.

V Oceanogràfic València ve Španělsku se před dvěma lety podařilo páru samiček tučňáka oslího vychovat mládě.

Skipper a Ping, dva samci tučňáka patagonského, adoptovali vejce také v berlínské zoo. Jelikož však nebylo oplodněno, k vylíhnutí potomka nedošlo.

Tučňáci brýloví v nizozemské zoo DierenPark Amersfoort vytvořili dokonce páry lesbiček i gayů, kteří si vejce navzájem kradly. Ani v tomto případě ale k vylíhnutí mláděte nedošlo. Šťastněji u stejného druhu dopadla pěstounská péče samečků v australském Sydney.

Snad nejslavnějšími gay samci byli tučňáci uzdičkoví jmény Silo a Roy, kteří našli lásku v newyorské Central Park Zoo v roce 1998. Vylíhnutí a výchova jejich mláděte jménem Tango se stala inspirací pro oceňovanou dětskou knihu Tango: Skutečný příběh jedné tučňáčí rodiny. Pár se nicméně po šesti letech rozešel, protože si Silo našel partnerku.

Tučňák Humboldtův
• Nelétavý pták z čeledi tučňákovitých, pojmenovaný po přírodovědci Alexandru von Humboldtovi.
• Vyskytuje se v Jižní Americe na pobřežích Peru a Chile.
• Dosahuje výšky 56-73 cm a váhy 3,6-5,9 kg.
• Rozmnožování probíhá celoročně, nejčastěji mezi březnem a prosincem. Samice snáší obvykle dvě vejce.
• Zastupuje největší procento z chovaných druhů tučňáků v zajetí.
• V červeném seznamu ohrožených druhů je klasifikován jako zranitelný.
• Nad očima a kolem zobáku má holou, narůžovělou kůži, což jsou žlázy obklopené cévami plnící termoregulační funkci. Čím je jeho teplota vyšší, tím více krve se v těchto žlázách nachází a může být tak ochlazeno okolním vzduchem.