Práce to není vůbec jednoduchá. Od rána se uklízí, čistí, krmí, mazlí, venčí apod. Proto je Leopold Dostál vděčný za jakoukoliv pomoc zvenčí. „Naštěstí jsou lidé milovníci psů. Máme tu dlouholeté pejskaře, kteří chodí pravidelně venčit i problémové psy. Chodí nám venčit i rodiny s dětmi, kterým půjčujeme naše klidné mazlíčky. Děti to milují,“ uvedl s úsměvem Leopold Dostál.

Každý pes má ovšem svou minulost, která ho může pronásledovat až do konce jeho života. „Nikdy přesně nevíme, co se psovi odehrává v hlavě. Nevíme, čím vším si prošel. Proto je potřeba být raději opatrný. Ale jejich oddanost je bezmezná. Šťeňátka jdou na odbyt velmi rychle. Staří nemocní psi zde zůstávají,“ prozradil milovník zvířat.

Schovává se do boudy

Právě sem bylo vloni odvezeno 18 zbídačených kříženců husky z Ponikve. „Pejsci sem byli přivezeni v otřesném stavu a trvalo opravdu dlouho, než nám začali důvěřovat. Téměř všichni našli nový domov. Zůstali nám jen dva, kteří se stále učí věřit člověku,“ konstatoval Leopold Dostál a ukázal na krásného bílého psa s blyštivě modrýma očima.

„Druhá fenka se v době návštěv vždy schová do boudy. Bude to ještě dlouhá cesta,“ dodal.

Podle pana Dostála je důležitá chemie, která vzniká mezi člověkem a zvířetem. „Někdy si lidé původně přijdou pro úplně jiného psa. Zamilují se do něj na fotce a pak přeskočí jiskra s jiným mazlíčkem. Jsou to dojemné chvíle,“ svěřil se.

Pomůžete?

A jak lze útulek podpořit? „Teď v zimě nám hodně pomáhají tzv. masovky s rýží nebo konzervy s nějakou přílohou. Jsme vděčni i za granule, přikrývky, hračky, cokoliv. Pokud by nám lidé přispěli i finančně, budeme moc rádi. I malá částka totiž pomůže,“ vyzývá Leopold Dostál.

Číslo transparentního účtu, kam lze poslat peníze: 43-7715910237/0100