Motýl byl objeven během exkurze pro veřejnost na Domažlicku. Podle přírodovědců se jedná o první geneticky potvrzený nález kriticky ohroženého hnědáska podunajského na území celých Čech.

Kočka divoká
U Dobříše zřejmě žijí divoké kočky. Svědčí o tom nálezy přejetých zvířat

Účastníci exkurze nazvané Motýli od Černé Řeky jej objevili mezi Černou Řekou a Jindřichovou Horou. „Účastníci exkurze se měli seznámit s místními druhy motýlí fauny, jmenovitě s modráskem bahenním a vřetenuškou mokřadní. Ty se najít nepovedlo, ale útěchou byl odchyt vzácného ohniváčka černočárného a ohniváčka modrolesklého,“ uvedla Zuzana Blažková, zooložka Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která exkurzi vedla.

Netypičtí jedinci 

Pozorovat se podařilo také netypické hnědásky jitrocelové s neobvyklými vnějšími znaky. Zooložka rozeslala fotografie ke konzultaci odborníkům, poté dva exempláře odchytla pro srovnávací preparaci a genetickou analýzu. Tu provedl Zdeněk Faltýnek z Entomologického ústavu Akademie věd.

Losos v říčce Kamenice na archivním snímku.
Lososi se vracejí na sever Čech. Strážci parku našli v Kamenici několik trdlišť

„Genetická analýza potvrdila, že se jedná o hnědáska podunajského. Doposud se předpokládalo, že se tento druh v ČR vyskytuje pouze na lesostepích jižní Moravy. Současný nález z Českého lesa tak lze považovat za senzaci,“ okomentovala Blažková. Výskyt vzácného motýla v této lokalitě se nyní bude důkladně sledovat. Podle přírodovědců je třeba důkladně zhodnotit stav místní populace tohoto vzácného motýla vzhledem k okolnímu prostředí a zajistit mu vhodné podmínky.