Na svět mládě přišlo 16. února, matkou je samice Bayi a otcem 15letý samec Yaki, který se v Děčíně proslavil jako opičí útěkář. Ten do zoo přicestoval v roce 2021 z Francie. „Mládě se má čile k světu, matka jej zatím nosí pevně přivinuté na svém břiše, jen občas ho půjčí starším zkušenějším samicím,“ řekl vrchní chovatel Petr Haberland.

S mládětem čítá děčínská chovná skupina makaků chocholatých celkem devět členů. Od počátku chovu v roce 1996 se v Děčíně narodilo už 18 mláďat, odchovat se jich podařilo čtrnáct.

V děčínské zoo se narodilo mládě takina indického
OBRAZEM: V děčínské zoo se narodilo mládě vzácného takina indického

Makakové chocholatí jsou tzv. endemité. To znamená, že jinde na světě než na ostrově Sulawesi, je ve volné přírodě nenajdete. "Typickým znakem je černá srst a chocholka na hlavě, která jim vynesla jméno. Dalším dobře viditelným znakem jsou zřetelné sedací mozoly, jež mají růžové zbarvení a díky nimž samice signalizují svolnost k páření. Gravidita makačích samic trvá 5,5 měsíce a rodí se jedno mládě. To dosahuje pohlavní dospělosti cca okolo 4. – 5. roku," informovala mluvčí děčínské zoo Alena Houšková.

Kriticky ohrožený druh 

Makakové chocholatí žijí v primárních deštných pralesích, především v nižších nadmořských výškách. Živí se tak jako většina primátů rostlinnou i živočišnou potravou. V jídelníčku převažují velmi výrazně plody pralesních dřevin, které doplňují květy a listy. Potřebu bílkovin řeší pojídáním drobných členovců, larev a v menší míře i ptačích vajec i mláďat. Potravu shánějí jak na zemi, tak v korunách stromů.

Patří mezi kriticky ohrožené, a tudíž chráněné živočichy, kterým hrozí v horizontu 25 let vyhynutí.

V Zoo Liberec přišlo v únoru na svět mládě vzácné zebry bezhřívé, jednoho z nejvíce ohrožených zvířat naší planety
Vzácný přírůstek. V liberecké zoo přišlo na svět mládě vzácné zebry bezhřívé

„Pomineme-li přirozené nepřátele, kterými jsou třeba krajty, vše ostatní si na svůj vrub zase připsal člověk. Místní obyvatelé loví makaky jako oblíbenou kořist s chutným masem a pro kožešinu. Osudné je pro tato zvířata i vypalování a kácení deštného pralesa,“ poznamenal Haberland. Makakové chocholatí se dožívají kolem 25 let.